- A
- A
- A
10 kwietnia w Małopolsce ponad podziałami
Kwiaty, marsze, modlitwa i pamięć - Małopolska wspomina katastrofę smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku.
KRAKÓW
O godz.. 17.30 na Wawelu odprawiona została msza św. w intencji 96 ofiar tragedii oraz ich rodzin, zamówiona przez członków klubu Gazety Polskiej.
Po mszy ze wzgórza wawelskiego wyruszył pochód w kierunku krzyża katyńskiego na plac o. Adama Studzińskiego.
Krakowskie obchody trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie pary prezydenckiej w krypcie katedry wawelskiej. O 8.30 z Rynku Głównego przed pomnik katyński wyruszył biało-czerwony marsz pamięci. Uroczystości zaplanowano także po południu. O godz. 17.30 w Królewskiej Katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta.
"Od celebrowania rocznic ważniejsza jest pamięć"
Marta Kaczyńska uczestniczyła we mszy świętej w Krypcie Leonarda w Katedrze na Wawelu i modliła się przy grobie rodziców. Powiedziała, że od czasu katastrofy niewiele się zmieniło, ponieważ ciągle towarzyszy jej ten sam ból. "Jest to dla mnie trudny dzień, bo wracają najtragiczniejsze wspomnienia, ale trzeba sobie z tym radzić" - mówiła. Córka pary prezydenckiej jest rozżalona, ponieważ rozwiązanie przyczyn katastrofy wciąż jest odległe. Uważa, że kluczowe dowody powinny znaleźć się na terenie Polski. Stwierdziła też, że czuje się jak osoba, która nie może znaleźć swoich bliskich, ponieważ nadal nie wiadomo dlaczego jej rodzice zginęli. "Nie chcę wiele, prawda wystarczy" - mówiła Marta Kaczyńska.
TARNÓW
W regionie tarnowskim obchody 3 rocznicy katastrofy smoleńskiej są zaplanowane w Tarnowie i w Żabnie. W Żabnie uroczystości przygotowało starostwo powiatowe. Z Gminy Żabno pochodziła jedna z ofiar katastrofy - Wojciech Seweryn. "Na jego grobie złożymy wiązankę kwiatów a następnie w kościele parafialnym będzie odprawiona msza święta, po której odbędzie się spotkanie" - zaprasza starosta tarnowski Roman Łucarz. W Tarnowie wieczorem w kościele ojców Bernardynów zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy i ofiar zbrodni katyńskiej. Uczestnicy nabożeństwa po jego zakończeniu przejdą ulicami miasta w Marszu Pamięci na Plac Ofiar Stalinizmu. W Brzesku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym zostanie otwarta wystawa fotograficzna "Pamiętamy". Jej otwarcie o 18-ej, a później o 19.00 zostanie odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar tej tragedii. W Bochni msza święta zostanie odprawiona o 18-ej w Bazylice św. Mikołaja. Po Mszy uczestnicy nabożeństwa przejdą w Marszu Pamięci do Pomnika Katyńskiego.
Władze Tarnowa na obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i 73 rocznicy zbrodni katyńskiej zapraszają w najbliższy weekend. Rozpocznie je w południe msza święta w Kościele księży Filipinów. Dzień później, 15 kwietnia odbędą się uroczystości w tarnowskiej Alei Dębów Katyńskich. Tam zostaną odsłonięte tablice upamiętniające oficerów i żołnierzy 5 Pułku Strzelców Konnych. W Krakowie o 17:30 w katedrze na Wawelu zostanie odprawiona msza święta, w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, po jej zakończeniu spod katedry na plac ojca Adama Studzińskiego wyruszy marsz upamiętniający ofiary katastrofy, w której zginęła część polskiej elity.
NOWY SĄCZ
Ponad podziałami partyjnymi, a jednak osobno. W Nowym Sączu uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej odbyły się w dwóch miejscach. Apel poległych w Lasku Falkowskim zorganizowali radni miejscy Platformy Obywatelskiej, Solidarnej Polski, radni niezrzeszeni i studenci. W ratuszu zorganizowano natomiast miejskie uroczystości, w których uczestniczyły władze miasta, sądeccy parlamentarzyści i młodzież. Przed ratuszem wystawiono też zdjęcia dwóch honorowych obywateli miasta - prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. W tym miejscu sądeczanie mogą zapalać znicze.
Tymczasem ulicami Nowego Sącza przejdzie dziś marsz pamięci. Jego uczestnicy wyruszą o 17.00 spod kościoła kolejowego przy Alejach Batorego i przejdą do bazyliki św. Małgorzaty. Tam o 18-ej rozpocznie się msza święta w intencji ofiar katastrofy i mieszkańców miasta.
OŚWIĘCIM
Uroczystości upamiętniające rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem odbyły się również w zachodniej Małopolsce. W Oświęcimiu ceremonia upamiętniająca rozpoczęła się w samo południe na placu Kościuszki. Delegaci złożyli kwiaty i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość była okazją do oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej z 1940 roku. W Chrzanowie natomiast o godzinie 15.30 w kościele Matki Bożej Różańcowej odprawiona została msza święta w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz 94 pozostałych ofiar katastrofy. Po mszy uczestnicy przemaszerowali na skwer przy ulicy Mickiewicza. Tam, przed obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy oraz zbrodni w Katyniu, zostały złożone wieńce.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:50
Gdy owad z owadem swe siły zjednoczy, zima go nie zaskoczy
-
10:34
To już pewne. Ulica Starowiślna w Krakowie nie będzie jednokierunkowa
-
10:27
Jezioro Klimkowskie - czerwiec 2026
-
10:17
Kontrola umów za 1,3 mln zł w miejskich spółkach i jednostce Krakowa
-
10:05
Policja zatrzymała podejrzanego o handel narkotykami. Zabezpieczono kilogram mefedronu
-
09:38
16-latek uciekał przed policją ulicami Zatora. Pościg zakończył się zderzeniem z radiowozem
-
09:33
Plan leczenia stomatologicznego krok po kroku – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem terapii?
-
09:19
Celnicy udaremnili przemyt 100 kg khatu - rośliny o właściwościach odurzających
-
08:52
Kto karmi sztuczną inteligencję? Rosyjska propaganda trafia do AI legalnie
-
08:15
Paweł Śliz (Polska 2050): Na razie nie wiadomo, czy wybory w Krakowie się odbędą
-
08:02
Nawet 100 mln zł rocznie. Kraków ponownie apeluje o opłatę turystyczną
-
07:46
Nowa trasa rowerowa w Dolinie Chochołowskiej? Są plany i pieniądze
-
07:29
Napięcie w Grupie Azoty. "Solidarność" żąda rozmów o przyszłości pracowników
-
07:07
Z powodu upałów dorożki nie wyjadą na Rynek Główny
-
06:51
Przylasek Rusiecki otwiera kąpielisko. Sezon rusza 27 czerwca
-
06:27
Słoneczny i upalny czwartek w Małopolsce. W dzień nawet 28 stopni
-
06:01
Sprawa „Skóry” znów przed sądem. Decydujący etap w Sądzie Najwyższym
-
21:34
Ruszyła budowa ronda na trudnym skrzyżowaniu w Bieczu. Prace potrwają do końca listopada
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze