W Małopolsce zmian wymagały nazwy 94 ulic. Gminy do tej pory dokonały zmian ulic w 69 przypadkach. Spośród pozostałych 25 nazw wojewoda Małopolski w 9 przypadkach zmienił nazwy wydając zarządzenia zastępcze. W odniesieniu do pozostałych 16 ulic wojewoda oczekuje na opinie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Na mocy środowych zarządzeń zastępczych w Krakowie zmienione zostały nazwy trzech ulic. Ul. Józefa Marcika będzie teraz nosiła imię Stefana Korbońskiego; ul. Kiejstuta Żemaitisa została przemianowana na ul. gen. Mieczysława Smorawińskiego, a ul. Wincentego Danka na Józefa Grzesiaka "Czarnego". Dyskusje w tej sprawie w Krakowie były bardzo gorące. O konieczności zmian nie był przekonany prezydent Jacek Majchrowski, w obronie nazw ulic stawały również rodziny patronów, a także uczelnie - Uniwersytet Pedagogiczny oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Ostatnie zdanie miał jednak wojewoda. "Takie zalecenia wydawaliśmy już wcześniej i zostały one przez samorządy zlekceważone. Ta ustawa daje narzędzie wojewodzie, by pamięć narodowa i zapisy ustawowe były w tym zakresie przestrzegane" - mówi Radiu Kraków Maciej Korkuć z IPN.
W Bochni zmienione zostały nazwy dwóch ulic: Andrzeja Benesza – na kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy" i Franciszka Kaima na ul. Stefana Korbońskiego.
W Miechowie-Charsznicy dawna ul. Bolesława Skowrona będzie miała za patrona Tadeusza Kościuszkę. W Muszynie nazwę ul. 21 Stycznia zmieniono na ul. Romana Dmowskiego; w Szaflarach ul. 27 Stycznia przemianowano na ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego; a w Wadowicach zamiast ul. Bruno Olbrychta będzie ul. dr. Gustawa Studnickiego. "Nawet jeśli ludzie nie wiedzą, czego dotyczyły te daty, to może dojść do sytuacji, że uczniowie będą mieli za zadanie napisanie pracy o patronie ulicy" - dodaje Korkuć.
Przed nami jeszcze zmiana nazw instytucji oraz - zgodnie z zaleceniami IPN - wyburzenie niektórych pomników. Wojewoda w tej sprawie wciąż oczekuje na opinię historyków. Poznamy ją prawdopodobnie w marcu.
(Teresa Gut/PAP/ko)