Ale zanim odbędzie się oficjalne otwarcie, które przewidziane jest podczas koncertu „Aria dla Krynicy”, już wczoraj melomani zaproszeni zostali na premierę bajki baletowej „Królewna Śnieżka” do muzyki Bogdana Pawłowskiego. Spektakl stał się przedtaktem do festiwalu, pewnego rodzaju preludium, w którym główną rolę odgrywał nie śpiew, lecz taniec w wykonaniu Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury” do muzyki w interpretacji Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Tym przedstawieniem zespół „Miniatury” prowadzony przez Małgorzatę Malczak, autorkę choreografii do tej bajki, obchodził 30-lecie. Wieczór, który ściągnął do Pijalni Głównej wielu miłośników sztuki tańca stał się także przypomnieniem, że „Miniatury” wielokrotnie brały udział w koncertach festiwalu.
- A
- A
- A
Kiepura ma głos!
Zaczęło się. Krynica –Zdrój zmienia się w stolicę pełną pięknego śpiewu. Choć oficjalnie 51. Festiwal im. Jana Kiepury rozpoczyna się dopiero dziś wieczorem, w sobotę, 12 sierpnia, to jednak uzdrowisko żyje już jego atmosferą. Flagi z emblematami festiwalowymi ozdabiają Deptak, zaś Pijalnia Główna została oklejona podobizną patrona festiwalu. Kiepura ma głos – głoszą rozwieszone afisze, Kiepura ma głos – krzyczy napis z pierwszej strony Magazynu Festiwalowego. Przy Starym Domu Zdrojowym został ustawiony telebim, na którym transmitowane będą spotkania z artystami.
Taneczna bajka "Królewna Śnieżka" - fot: A. Malatyńcka-Stankiewicz
Atmosferę muzycznego święta dość dobrze czuje się już w Krynicy. Trudno się dziwić. Festiwal im. Jana Kiepury należy do najstarszych tego typu imprez w Polsce i w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Główną ideą pomysłodawcy, Stefana Półchłopka było, aby trwała pamięć o Janie Kiepurze. Krynica wydawała się do tego idealnym miejscem. Bo właśnie tu w latach 30. XX wieku Jan Kiepura, wybrał sobie uzdrowisko na swoja małą ojczyznę. Wybudował „Patrię”, wielki, nowoczesny pensjonat na blisko sto pokoi, który wówczas był uważany za cud architektury, techniczne cacko. Przepięknie wykończony marmurami zachwycał obrotowymi drzwiami, centralą telefoniczną czy centralnym ogrzewaniem. Jan Kiepura z Krynicą chciał związać swoje życie po zakończeniu kariery artystycznej. Po wojnie „Patrię” upaństwowiono i już nigdy do Polski już na stałe nie wrócił. Ale dzięki festiwalowi, Jan Kiepura jest od lat obecny, i w Krynicy, i w Polsce. Festiwal stał się nie tylko pewnego rodzaju hołdem dla artysty, który w latach 30, robił oszałamiającą, światową karierę, ale także promocją śpiewu, jego różnorodności.
Historia festiwalu jest szalenie ciekawa i różnorodna. Pierwszy festiwal trwał zaledwie dwa dni, zaś w wiele lat później kolejnym edycjom zdarzało się, że trudno im było zamknąć się w dwóch tygodniach. Impreza miała swoje lata tłuste i chude. Ale udało jej się przetrwać wszelkie burze dziejowe. Zmieniał się ustrój, upadały rządy, a festiwal trwał i budował swoją pozycję w świecie artystycznym. Stał się lubiany i modny, ceniony przez artystów, ale także przez melomanów. W Krynicy należało bywać.
Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle różnorodnie. Odbędzie się ponad 30 imprez, z czego zaledwie dziewięć jest biletowanych. Organizatorzy- Gmina Krynicy-Zdrój i krynickie Centrum Kultury – zaprosili na wyprawę po uzdrowisku muzycznymi szlakami festiwalu. M.in.: szlak czerwony będzie prowadził melomanów przez osiem wieczorów do Pijalni Głównej na największe koncerty i spektakle festiwalu; szlak niebieski, przeprowadzi popołudniami przez liczne miejsca w Krynicy, gdzie zabrzmią różne formy muzyki: od recitalu poprzez muzykę kameralną, oratoryjną a kończąc na piosenkach filmowych wpisanych w spektakl baletowy; szlak pomarańczowy codziennie sprowadzi turystów na Deptak, pod muszlę koncertową, gdzie zawsze o godz. 18.45 odbywać się będą kolejne odcinki plenerowego widowiska „Uśmiechnij się z Kiepurą”; szlak zielony, przeznaczony dla wszystkich ciekawych świata opery i operetki a także gwiazd sceny, codziennie o godz. 11 doprowadzi turystów do Starego Domu Zdrojowego na spotkania z artystami.

Prof. Ryszard Karczykowski, członek rady programowej festiwalu - fot: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Festiwal czas zacząć. Festiwal, w którym udział weźmie ponad 500 artystów, a wśród nich m. .in.: Małgorzata Walewska, Edyta Kulczak, Katarzyna Oleś-Blacha, Edyta Piasecka, Agnes Wolska, Alexander Pinderak, Marcin Bronikowski, Wojciech Śmiłek, Tomasz Kuk, Graziella Morino, Jae Eun Paik, Byung Kil Yoon, Dong Won Kim, Paul Kong, Leszek Skrla, Adam Sobierajski, gwiazda pop Natalia Kukulska oraz najlepszy męski zespół wokalny USA - Chanticleer: an orchestra of voices.
Będzie kogo posłuchać i to w różnorodnym repertuarze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:16
Tarnów będzie miał swoją edycję Monopoly
-
06:31
W Małopolsce już bez deszczu, ale wciąż pochmurnie
-
06:05
Seria wypadków w Małopolsce. Uwaga na utrudnienia
-
22:30
Co może się zdarzyć w damskiej szatni?
-
20:59
Pożegnanie Puszczy Niepołomice. Żubry rozstają się z ekstraklasą
-
19:07
Adam Szostkiewicz: "Nie widzę przestrzeni na wielkie zmiany w Kościele'”
-
18:35
Termalika z przytupem. Puszcza z kolejną przegraną.
-
18:16
Tarnowski Ogrodnik będzie miał swój miód. Pszczele rodziny zamieszkały obok winnicy
-
16:46
Dziewczyna od pianina. Asia Nawojska z debiutancką płytą pt. „Opuszki”
-
16:16
Psy ratownicze do zadań specjalnych - pojadą do Ukrainy wspierać żołnierzy
-
15:50
Ważne prace konserwacyjne w Muzeum Auschwitz
-
14:55
Tarnowskie kaloryfery wciąż ciepłe. MPEC: to wyjątkowo długi sezon grzewczy
-
13:40
„Erdoğan gra rolę pośrednika. Turcja umacnia swoją pozycję między Rosją a Ukrainą”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze