Wybór odpowiedniego ula
Komfort życia pszczół w dużej mierze zależy od warunków, w jakich będą przebywać na co dzień. Z tego powodu, rozpoczynając swoją przygodę z pszczelarstwem, warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego ula. Dobre pszczele mieszkanko musi zapewniać stabilne warunki mikroklimatyczne, optymalną cyrkulację powietrza i wystarczającą przestrzeń do gniazdowania i gromadzenia miodu. Istotne jest także, by obsługa ula była łatwa dla pszczelarza i nie wywoływała stresu u pszczół. Dla początkujących pszczelarzy często polecane są łatwe w rozbudowie i komfortowe dla owadów ule wielkopolskie.
Właściwe ustawienie ula
Kiedy wybrałeś już odpowiedni ul, musisz usytuować go we właściwy sposób. Ule powinny być ustawione w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru, częściowo zacienionym, położonym z dala od dróg i budynków. Jeśli w pobliżu pasieki nie ma naturalnego zbiornika wodnego, należy umieścić tam poidełko dla pszczół.
Ule powinny być dobrze nasłonecznione o poranku, dlatego ich wylotki trzeba skierować na południowy wschód lub południowy zachód. Warto także pamiętać o odpowiednich odstępach między ulami, które powinny wynosić co najmniej 4 m i 3 m z boku.
Kontrola jakości montażu i dezynfekcja ula
Zanim Twój ul zasiedlą pszczoły, musisz mieć pewność, że jest szczelny, czysty i wolny od patogenów. Sprawdź, czy wszystkie elementy ula (daszek, powałka, korpus, ramka, dennica, podstawka) są dobrze dopasowane i dokładnie do siebie przylegają. W razie potrzeby rozbuduj ul o dodatkowe elementy, takie jak podkarmiaczki dla pszczół, mostki wylotowe czy też kraty odgrodowe.
Nowy ul wystarczy oczyścić z pyłów i umyć czystą wodą. Z kolei używane pszczele mieszkania wymagają gruntownych porządków i dokładnej dezynfekcji. Ul drewniany można zdezynfekować poprzez opalanie. Z kolei w przypadku modelu styropianowego należy zastosować dezynfekcję chemiczną.
Zabezpieczenie ula przed czynnikami środowiskowymi i szkodnikami
Kolejnym istotnym elementem przygotowania ula dla pszczół jest jego zabezpieczenie przed wilgocią i szkodnikami. W przypadku uli drewnianych niezbędne będzie wykonanie impregnacji oraz pomalowanie ścianek. Do zabezpieczenia uli należy używać wyłącznie farb i impregnatów nieszkodliwych dla owadów (np. farb lateksowych na bazie wody, pokostu lnianego). Warto pomyśleć również o zabezpieczeniu ula przed szkodnikami i jego izolacji od podłoża.
Przygotowanie wnętrza ula
Ostatnim elementem przygotowań ula do zasiedlenia przez pszczoły jest odpowiednie wyposażenie jego wnętrza. W ulu należy umieścić ramki wraz z węzą pszczelą do budowy plastrów. Aby ułatwić owadom adaptację w nowym miejscu, warto również wykorzystać syrop dla pszczół. Będzie on dla owadów dodatkowym źródłem energii na start, co jest istotne zwłaszcza w okresie wiosennym.
Gdy zakończysz przygotowanie ula dla pszczół, możesz wreszcie zaprosić do niego wyczekiwanych lokatorów. Pszczoły z pewnością chętnie zamieszkają w dobrze urządzonym ulu i odwdzięczą Ci się za wysiłek włożony w przygotowanie ich lokum pysznym miodem.