Od ostatnich zmian minął niespełna miesiąc - jednak jak wyjaśnia wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, te wprowadzane obecnie wynikają przede wszystkim z dużej ilości inwestycji, jakie realizują PKP Polskie Linie Kolejowe. Podkreśla też, że to właśnie one pozwalają na obecne zwiększenie liczby kursujących pociągów, a także na tworzenie nowych połączeń, zwłaszcza tych lokalnych.

"Są wprowadzane dodatkowe połączenia, zagęszczona siatka połączeń, chociażby w kierunku Tarnowa czy pociągi w kierunku Balic, czy Wieliczki co 30 minut. Również zostały skierowane dodatkowe połączenia w kierunku Suchej Beskidzkie. Wszystko po to, żeby kolej była jak najbardziej dostępna dla pasażerów" - wymienia Smółka.

Poważne zmiany szykują się też w kursowaniu linii dalekobieżnych, obsługujących Kraków. Ich liczba zwiększy się z 63 do nawet 69. Zwiększy się też ilość zmodernizowanych taborów, które pojawią się na trasach do Poznania, Szczecina i Warszawy. Dla pasażerów uruchomione zostanie też nowe połączenie z Krakowa do Wilna.

"Zapewni je pociąg IC  "Hańcza" kursujący do tej pory pomiędzy Krakowem a Suwałkami. Od 11 grudnia będzie kursował w wydłużonej relacji do stacji Mockava znajdującej się na terenie Litwy. Tam podróżni przesiądą się do skomunikowanego pociągu Kolei Litewskich jadącego do Kowna i Wilna" - Mówił Cezary Nowak z PKP Intercity.

Grudniowe zmiany to nie tylko nowe połączenia czy większa ilość kursów. To także nowe przystanki.

"Zostaną również uruchomione cztery nowe przystanki kolejowe na terenie województwa małopolskiego. To są Wolbrom Zachodni, Rzozów Centrum, Wola Radziszowska Lipki i Zator Park Rozrywki. Ze wszystkich tych przystanków będą korzystać podróżni podrużujący pociągami POLREGIO. Będziemy się tam zatrzymywać" - mówiła Kazimiera Biel-Zając z krakowskiego oddziału POLREGIO.

Zmiany będą obowiązywać do 11 marca. Niespodzianek dla pasażerów będzie jednak znacznie więcej. W przyszłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe oddadzą do użytku nowe przystanki w Nowym Sączu. Zmiany szykują się także w Krakowie.

"W połowie roku otwieramy cztery tory kolejowe pomiędzy Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem. Będzie też udostępniony nowy przystanek Kraków Grzegórzki. Zwiększy się dostęp do kolei dzięki nowemu przystankowi, ale też będzie możliwość uruchamiania dodatkowych połączeń przez przewoźników" - mówi Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Na koniec 2023 roku planuje się też otwarcie nowej łącznicy, która skróci podróż z Krakowa do Wadowic i Bielska-Białej.

Nie wszędzie jednak zmiany wyjdą pasażerom na dobre. Na niektórych trasach ilość połączeń zostanie ograniczona, między innymi na styku Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego.