Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Część wieży zabytkowego spalonego kościoła w Libuszy k. Gorlic do rozbiórki

  • Gorlice
  • date_range Czwartek, 2016.02.04 11:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:07 )
Część wieży, która ocalała ze spalonego kościoła w Libuszy koło Gorlic - zostanie rozebrana. Tak zdecydował konserwator zabytków i nadzór budowlany. Zdemontowana zostanie izbica wieży, krzyż i kula. Chodzi o względy bezpieczeństwa - w przypadku silnego wiatru te elementy mogłyby spaść.

Fot. RK

Posłuchaj relacji Marty Jodłowskiej
Zabytkowy kościół w Libuszy k. Gorlic doszczętnie spłonął

"Przy jakimś większym podmuchu wiatru ta konstrukcja mogłaby spaść i kogoś zranić" – podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Krystyna Menio, kierownik sądeckiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. 

Śledztwo w sprawie pożaru wszczęła prokuratura. Pod uwagę brane są dwie przyczyny - podpalenie lub zwarcie instalacji elektrycznej. Kościół spłonął całkowicie. To drugi przypadek, gdy w świątyni wybuchł pożar. Zabytkowy budynek spłonął równo 30 lat temu, w nocy z 14 na 15 lutego 1986. Wtedy podpalił go chory psychicznie mężczyzna.

Jak dodaje Krystyna Menio, pożar kościoła w Libuszy to wielka strata dla dziedzictwa kulturowego nie tylko dla regionu, ale także całej  Polski. Świątynia była perełką gotyckiej architektury drewnianej. Kościół Narodzenia NMP w Libuszy znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Zbudowano go ok. 1513 r.

Uwagę badaczy sztuki zwracała nie tylko malownicza architektura, ale przede wszystkim bogate wyposażenie wnętrza: malowidła ścian i stropów, ołtarz tryptykowy oraz inne sprzęty gotyckie i barokowe. Z pożaru w 1986 r. ocalała jedynie zakrystia, nadpalone ściany i piękny krzyż ludowy.

 

(Marta Jodłowska/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię