Zasadniczo „Ghetto Songs” to recital pieśni XXI wieku. Dwoje niezwykłych wokalistów, z których każdy jest uznanym mistrzem swojego gatunku, wykonają utwory pochodzące z ostatnich 500 lat napisane w różnych językach i reprezentujące oszałamiającą mieszankę gatunków i stylów: Sveta Kundish, pochodząca z Ukrainy jedna z pierwszych kantorek na świecie; Karim Sulayman, który zdobył nagrodę Grammy dla Najlepszego Wokalisty.

Projekt „Getto Songs” powstał z okazji 500-lecia założenia getta weneckiego w 1516 r., natomiast płyta CD została wydana w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przypadającą na 19 kwietnia.

Materiał do „Ghetto Songs” pochodzi z całego świata, ale Wenecja, ojczyzna pierwszego getta, zajmuje w nim miejsce szczególne. Nazwa „getto” po raz pierwszy pojawiła się w odniesieniu do placu, przy którym Żydzi XVI-wiecznej Wenecji zmuszeni zostali zamieszkać. Getto żydowskie zostało założone w bardzo kiepskiej lokalizacji – na zanieczyszczonym terenie dawnej odlewni miedzi (geto), od której „getta” wzięły swoją nazwę. Użycie słowa „getto” rozpowszechniło się i na początku XX wieku słowo to było już powszechnie używane na określenie zatłoczonych dzielnic miast, zamieszkiwanych przez dowolną mniejszość etniczną.

Getta to złożone zjawiska historycznie. Dają wolność, ale tworzą też ograniczenia, oferują ochronę stanowiąc jednak niebezpieczeństwo. Izolując dane grupy od świata zewnętrznego, stają się kulturowymi „szalkami Petriego” gdzie kwitnie kultura konkretnej mniejszości. Projekt „Ghetto Songs” celebruje muzykę i poezję, które pochodzą z wielu gett na świecie lub opowiada o nich.

Materiał do „Ghetto Songs” zawiera XVII-wieczną muzykę i poezję z weneckiego getta (utwory Solomone Rossi, Benedetto Marcello i Sary Coppia Sulam), piosenki z getta krakowskiego i warszawskiego, pijutim, z marokańskiego mellah; muzykę kwela z południowoafrykańskich gett i przebój zespołu WAR, „The World is a Ghetto”.

Frank London (trąbka), kantorka Svetlana Kundish (śpiew), Karim Sulayman (śpiew), Brandon Ross (gitara), Ilya Shneyveys (akordeon, organy, pianino), Zeno de Rossi (perkusja), Martin Lilich (kontrabas), Francesca Ter-Berg (wiolonczela)

Bilety w cenie N: 100 / U: 70 PLN do nabycia na 31.jewsihfestival.pl oraz przed wejściem na koncert godzinę przed jego rozpoczęciem.

29.06.2022 - 19:30 / Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24 | Live: 31.jewishfestival.pl

Transmisja na antenie Radia Kraków od godziny 19:30