- Obrzęd posypania głowy popiołem symbolizuje potrzebę zadawania egzystencjalnych pytań. Środa Popielcowa jest doświadczenie, w którym przechodzimy przez pewną dekonstrukcję. Coś musimy rozebrać, żeby zbudować na nowo. To doświadczenie pokory, uznanie kim się jest. Usłyszymy różne frazy: "prochem jesteś, w proch się obrócisz" i "nawracajcie się i wierzcie w ewangelię". To znaczy, że życie wieczne dla tego prochu, którym ja jestem, do mnie też należy - wyjaśnia o. Łukasz Popko dominikanin, wykładowca Szkoły Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie.
W Ziemi Świętej Wielki Post zaczyna się w różnych terminach, w zależności od denominacji religijnej. "W Jerozolimie są kościoły różnych obrządków. Nie wszystkie nawet obchodzą w tym samym rytmie Wielki Post. W innych kościołach, w zależności od kalendarza, zaczynają zwykle nieco później Wielki Post niż my. Zwykle jest on związany ze ścisłym postem. Nie je się nie tylko mięsa, ale nawet nabiału. My, katolicy, też byśmy mogli z tego coś zaczerpnąć" - dodaje o. Łukasz Popko.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia. W okresie Wielkiego Postu podczas mszy nie śpiewa się Alleluja, a księża w czasie modlitw ubrani są w szaty liturgiczne koloru fioletowego.