Frekwencja w Polsce podczas niedzielnego głosowania wyniosła 68,18 proc., a w Małopolsce - 70,38 proc. – był to drugi wynik w kraju po województwie mazowieckim.

"Widać, że Małopolska Olimpiada Frekwencji niektóre środowiska pobudziła. Najważniejsze jest to, że ta frekwencja jest bardzo wysoka. Cieszymy się, że Małopolanie korzystają ze swoich praw, ale też wykonują swój obowiązek" - mówił we wtorek marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Dodał, że zaskoczeniem było, że gminy, które uzyskały najlepszy wynik leżą blisko Krakowa. "Wyasygnowaliśmy 500 tysięcy złotych dla dziesięciu gmin w formie bonów wycieczkowych. Zależy nam na tym, żeby każda wycieczka, która dla uczniów jest nieodpłatna, była zorganizowana perfekcyjnie" - podkreślił Kozłowski.

Kompleksowe sfinansowanie wycieczki do stolicy Małopolski obejmie m.in. przejazd autokarem, zwiedzanie, wyżywienie, ubezpieczenie, usługę przewodnicką oraz lekcji demokracji zorganizowaną przez zarząd województwa w sali sejmiku, podczas której dzieci dowiedzą się o roli i zasadach funkcjonowania samorządu regionalnego.

Najwyższą frekwencję wyborczą w Małopolsce odnotowano w gminach: Laskowa, powiat limanowski 78,82 proc., Trzciana, powiat bocheński 78,28 proc., Sułoszowa, powiat krakowski 78,27 proc., Wielka Wieś, powiat krakowski 78,21 proc., Żegocina, powiat bocheński 78,13 proc., Polanka Wielka, powiat oświęcimski 77,37 proc., Zielonki, powiat krakowski 77,31 proc., Zabierzów, powiat krakowski 77,05 proc., Wiśniowa, powiat myślenicki 76,69 proc. i Iwkowa, powiat brzeski 76,29 proc.

Bony o wartości 50 tys. zł dla każdej gminy zostaną przeznaczone na wycieczki szkolne, co pozwoli zorganizować ok. 100-120 wyjazdów dla ok. 6 tys. uczniów z małopolskich szkół podstawowych. Pieniądze trafią do poszczególnych gmin na początku września.

 

(PAP/jgk)