Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Chcesz kupić nowy piec, ocieplić dom i wymienić okna? Sprawdź, jak otrzymać dofinansowanie

Programy wsparcia mieszkańców funkcjonują nie od dziś, skorzystało z nich już tysiące właścicieli domów. Każdy, kto myśli o zmianie źródła ciepła na bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska, lub szuka sposobu na obniżenie kosztów eksploatacji budynku, powinien zainteresować się możliwościami dofinansowania tego typu inwestycji ze środków publicznych.

Fot. Pixabay

Teraz, dzięki realizacji zadań Programu Ochrony Powietrza i obecności ekodoradców w każdej gminie, pomoc jest na wyciągnięcie ręki! Program Ochrony Powietrza, opracowany przez Województwo Małopolskie, oraz projekt EkoMałopolska, integrujący działania na rzecz środowiska, to kluczowe inicjatywy na rzecz poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w naszym regionie.

Ponieważ wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych to także, poza doraźnymi korzyściami, inwestycja w przyszłość - w lepszej jakości powietrze i zdrowsze środowisko dla nas i naszych bliskich. Jakimi programami warto się zainteresować?

Program Czyste Powietrze

Beneficjentem programu może zostać właściciel domu jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku mieszkania, o dochodzie rocznym nie wyższym niż 100 tys. zł. Dotacja może być przeznaczona również na częściową spłatę kredytu bankowego. Najwięcej wniosków dotyczy dofinansowania wymiany nieefektywnego źródła ciepła na piec gazowy lub na pompę ciepła. Ale dotację można uzyskać również na modernizację instalacji centralnego ogrzewania, zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej lub kolektorów słonecznych, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia przegród budowlanych, wymiany okien i drzwi zewnętrznych. Poziom dotacji na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu to do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i do 37 tys. zł w poziomie podwyższonym. Szczegółowe informacje można znaleźć na https://powietrze.malopolska.pl/dofinansowanie/czyste-powietrze/ w tym adresy punktów informacyjnych Programu Czyste Powietrze.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga pozwala na odliczenie od dochodów wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wymiany urządzeń grzewczych oraz instalacji odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. Ile można odliczyć? W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć 100% wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia. Jednak kwota nie może być wyższa niż 53 000 zł, niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości. Ulgę termomodernizacyjną można łączyć np. z dotacją z Programu Czyste Powietrze. Dowodem poniesionych wydatków jest faktura VAT. Więcej na https://powietrze.malopolska.pl/dofinansowanie/ulga-termomodernizacyjna/

Mój Prąd

Program Mój Prąd to program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. O dotację w programie może się ubiegać właściciel już wykonanej i podłączonej do sieci elektroenergetycznej instalacji, o mocy 2-10 kW i przeznaczonej na cele mieszkaniowe. W programie Mój Prąd można zyskać zwrot do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 3000 zł na instalację.

Warto pamiętać o planowanych zmianach systemu prosumenckiego. Według projektu procedowanego obecnie w Sejmie, dotychczasowe zasady rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki zachowają na 15 lat tylko ci prosumenci, którzy po raz pierwszy wprowadzą energię do sieci do 1 kwietnia 2022 roku. Kto uruchomi fotowoltaikę później, skorzysta z obecnych zasad tylko do połowy roku, a później za energię wprowadzoną do sieci uzyska cenę rynkową, a pobierał ją będzie jak każdy odbiorca, czyli wraz z opłatą dystrybucyjną oraz wszystkimi innymi opłatami i podatkami.

Budżet gminy

Część gmin przeznacza środki z własnego budżetu na dofinansowanie do wymiany ogrzewania węglowego. Zapytaj swojego ekodoradcę lub sprawdź w swojej gminie czy oferuje dodatkowe dofinansowanie i na jakich warunkach.

Dofinansowania dla przedsiębiorców

Aktualne EkoFinansowanie dla przedsiębiorców można skonsultować z ekodoradcami dla biznesu z Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie. Bieżące informacje są dostępne na https://www.mcp.malopolska.pl/ekodoradcy-dla-biznesu/aktualnosci/ekofinansowanie-listopad-2021-rLogo_EKO_H-rgb.png (61 KB)

Tematy:
Źródło: Materiał partnera głównego: EkoMałopolska
Autor:
Materiały prasowe

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3265419

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię