Branża turystyczna ponownie zawiedziona jest wprowadzeniem lockdownu bez wcześniejszej zapowiedzi. Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej zwraca uwagę na brak procedur oraz na problem dłuższych rezerwacji w hotelach i pensjonatach obejmujących również weekend. Ponadto można się spodziewać, że znów osoby prywatne będą nadużywać możliwości korzystania z noclegu w ramach podróży służbowej: -Nie powstrzyma się pewnej grupy, a wynika to z tego, że nie zadbaliśmy przez ten rok o budowanie lojalności i solidarności społecznej. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś w tym momencie decyduje się na przekraczanie pewnych rzeczy, to albo to robi z desperacji, bo jest w takiej sytuacji finansowej, ze nie widzi żadnego wyjścia, albo z powodu lekkiego podejścia do tego wszystkiego, ale my wszyscy jesteśmy temu winni.

Jak sytuacja wygląda w nieco mniejszej miejscowości wypoczynkowej, np. w Muszynie? Nie jest też najlepiej, ale część turystów zdobyła się na miły gest - mówi Zuzanna Długosz, lokalna przewodniczka: - Oczywiście ludzie, którzy zarezerwowali noclegi, przesunęli je, bardzo często nie chcąc zwrotu zaliczki, więc te pieniądze zostały u przedsiębiorców. Dzięki temu będą mieli szansę przetrwać trudny czas. Dodatkowo działają jeszcze sanatoria, ponieważ one są wyłączone z wykluczeń.

Sanatoria czekają na kuracjuszy. Nie ma informacji o wstrzymaniu turnusów

I w związku z tym swoją działalność w reżimie sanitarnym będzie prowadzić nadal m.in. Uzdrowisko Krynica-Żegiestów - zapowiada Maciej Kurpa, pełnomocnik zarządu. Wśród kuracjuszy jeszcze przed pobytem przeprowadza się odpowiednią ankietę. Trzeba też spełnić konkretne warunki - dodaje Kurpa: - Warunkiem jest albo zaszczepienie dwukrotne na Covid, albo aktualny test lub też jest nowa kategoria tzw. ozdrowieńca. Jeżeli ktoś udokumentuje, że przeszedł Covid w okresie nie dłuższym niż 180 dni wstecz liczone od momentu rozpoczęcia turnusu, również to stanowi kwalifikację do jego pobytu.

Ta wiosna z pewnością nie będzie łatwa dla przedsiębiorców branży turystycznej i branż pokrewnych, ale nie warto tracić optymizmu - przekonuje Zuzanna Długosz: - Moi drodzy, rezerwujmy noclegi, nie odwołujemy, a ci, którzy prowadzą działalność: zróbmy coś, na co do tej pory nie mieliśmy czasu.

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko