Co nas irytuje?
Jeden ze słuchaczy Radia Kraków zasugerował, że młodym ludziom podróżującym tramwajami i autobusami, przydałoby się przypomnieć o tym, by... ustępowali miejsca starszym. To tylko jedno z wielu zachowań, które wypadałoby napiętnować. Kiedy nasz reporter pytał pasażerów na przystankach, co denerwuje ich najbardziej, ci wymieniali najczęściej: zbyt głośne rozmowy przez telefon, bycie pod wpływem alkoholu, a także... nieprzyjemny zapach.
- To oczywiście najbardziej zwraca uwagę, ale są też zachowania, które pozornie nikomu nie przeszkadzają, ale wpływają na komfort i utrudniają wygodną podróż - zaznaczają Piotr Bielański i Sebastian Kudela z Platformy Komunikacyjnej Krakowa i wymieniają kilka z nich:
1. Tłoczenie się pasażerów przy drzwiach, mimo że w pozostałej części pojazdu jest mnóstwo miejsca. - Utrudnia to wysiadanie z pojazdu i sprawia wrażenie, że jest on bardziej zapchany, niż to jest w rzeczywistości. W dodatku stanie w drzwiach często uruchamia fotokomórkę, przez co drzwi nie chcą się zamknąć. To z kolei opóźnia odjazd i powoduje opóźnienia w kursowaniu.
2. Nie zajmowanie miejsc siedzących. - Gdyby wszyscy ci, którzy stoją, usiedli na wolnych fotelach, tłok w przejściach byłby mniejszy (dotyczy to zwłaszcza tramwajów typu Bombardier i Krakowiak, które mają więcej miejsc siedzących, za to mniej stojących).
3. Jazda z plecakiem założonym na plecach. - Zajmuje się wtedy więcej przestrzeni i... można zrobić krzywdę współpasażerowi (nie mówiąc już o ryzyku kradzieży kieszonkowej).
4. Zajmowanie miejsc od strony przejścia i zostawianie wolnego miejsca przy oknie. - Utrudnia to zajęcie wolnego fotela, a czasem nawet uniemożliwia.
- Często mówi się, że pojazdy komunikacji miejskiej są zatłoczone, a tymczasem nie zawsze tak jest. Gdyby podróżni byli rozmieszczeni w pojeździe równomiernie, tłok byłby mniejszy - zaznaczają miłośnicy komunikacji.
Kampanie już były
ZIKiT prowadził już kampanie przypominające o właściwych zachowaniach w tramwajach i autobusach. Jedna z nich "Ustąp miejsca - pokaż klasę" dotyczyła ustępowania miejsc przeznaczonych dla osób starszych, niepełnosprawnych czy też rodziców z małymi dziećmi. "W każdym pojeździe są takie specjalne miejsca, gdzie takie osoby mają pierwszeństwo. To są przeważnie miejsca blisko kierowcy lub blisko wyjścia. Jeśli na nim siedzimy, a pojawi się ktoś o kulach, albo matka z dzieckiem - powinniśmy jej ustąpić. Aby o tym przypomnieć, w pojazdach pojawiły się dodatkowe naklejki" - wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT-u.
fot: M. Skowronek
Kolejną akcją była słynna "Weźże gadaj ciszej", która miała zwrócić uwagę na zbyt głośne rozmowy przez telefon. "Po tej akcji regularnie dostajemy sygnały od mieszkańców, aby zorganizować akcje pod hasłem 'weźże zdejmij plecak', 'weźże odsuń się od drzwi'. Myślimy o kolejnej edycji naszej akcji, poświęconej właśnie staniu w drzwiach. Bo to dość uciążliwy problem" - przyznaje Pyclik.
W tej chwili jednak ZIKiT planuje jednak nieco inną kampanię, która ma generalnie zachęcać do korzystania z komunikacji miejskiej. "Chcemy ruszyć z nią wiosną, a pretekstem są utrudnienia związane z budową łącznicy kolejowej na alei Powstańców Śląskich i Wielkopolskich. Zależy nam, aby jak najwięcej osób przesiadło się z samochodów na tramwaje i autobusy, bo to zmniejszy korki w tym miejscu" - tłumaczy Pyclik.
Akcja ma być częściowo sfinansowana z Funduszu Ochrony Środowiska, który chętnie promuje działania zmierzające do ograniczenia zanieczyszczeń. Akcja dotycząca stania w drzwiach i całej reszty zapewne pojawi się później.
fot: M. Skowronek
Lista dobrych zachowań (aby wszystkim było przyjemniej)
Do tego czasu... prezentujemy poniżej listę zachowań, których warto się trzymać, aby uczynić podróż przyjemniejszą dla siebie i innych.
- Nie stój w drzwiach, jeśli w innej części pojazdu jest miejsce
- Na miejscu siedzącym, nad którym widnieje specjalna naklejka, pierwszeństwo mają osoby starsze, o kulach, niepełnosprawne i rodzice z małymi dziećmi. Trzeba im ustąpić i zająć inny fotel
- Jeśli stoisz w miejscu oznaczonym naklejką z wózkiem dziecięcym, a do pojazdu akurat wsiądzie rodzic z wózkiem - ustąp mu miejsca
- Ustępuj miejsca starszym, chyba że odmówią (co też się zdarza)
- Jeśli są wolne miejsca, na których nikt nie siedzi - zajmuj je. Przez to będzie mniejszy tłok w przejściu (to dotyczy zwłaszcza pań, bo panowie często nie siadają, chcąc zostawić miejsce płci pięknej)
- Kiedy w rzędzie są wolne oba fotele, zajmij ten od strony okna
- Jeśli masz przy sobie plecak, zdejmij go i trzymaj w ręce, aby nie trącać nim innych i nie zajmować przestrzeni
(Maciej Skowronek/ko)