- A
- A
- A
„People Watching” - wystawa fotografii Jerzego Szota
„People Watching” to projekt artystyczny łączący dziennikarską dokumentację strajków i manifestacji, które miały miejsce w Polsce w latach 80. XX w., z epilogiem nawiązującym do współczesnych wydarzeń społeczno-politycznych w naszym kraju. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się we czwartek
15 września, o godz. 17.00 w Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, Sala kominkowa), w ramach tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej.
Jerzy Szot (rocznik 1954), krakowianin z urodzenia, jest wytrawnym fotografem. Tą sztuką zaczął się parać już w dzieciństwie, ale świadomie zajął się dokumentowaniem tego, co działo się wokół, będąc na studiach. Nie pamięta swego pierwszego zdjęcia, wspomina jednak, że odkąd zaczął fotografować, skupiał się zawsze na ludziach. Ma umiejętność dostrzegania niezwyczajnych historii i niezwykłych sytuacji, które puentuje za pomocą obiektywu aparatu. Ukończył Wydział Geologii w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Warsztaty Grafiki w Pracowni Wklęsłodruku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy (International Federation of Journalists). Był fotoreporterem miesięcznika „LIST”
(1984-1992), Gazety Wyborczej (1993-1998), współpracownikiem tygodnika „Polityka” (od 2000), pracował dla Agencji Fotograficznej „Forum”, był członkiem Agencji Fotograficznej „Ośrodek Karta” (od 2002). Od lat pokazuje swe prace na licznych wystawach: jego wystawa grafiki (heliograwiury) „Eurograviure” w 2011 r. była prezentowana w Galerii Rady Europy w Strasburgu, brał udział
w zbiorowej ekspozycji zatytułowanej „Kadrowanie PRL-u” w Muzeum PRL-u (obecnie Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa), a jego prace pokazywane były obok zdjęć Henryka Hermanowicza. Projekt „People Watching” (2020) powstał w ramach przyznanego artyście Stypendium Twórczego Miasta Krakowa i był pokazywany dotąd tylko w internecie.
Wernisaż pierwszej stacjonarnej wystawy „People Watching”, który odbędzie się w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2022 (15.09/czwartek, godz. 17.00), poprowadzi redaktor Ewa Kozakiewicz z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Po uroczystym otwarciu wystawy z udziałem autora fotografii przewidziana jest również dyskusja. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 29 września 2022.
Wstęp wolny
Adres
Opracowanie:
Wioleta Rapacz
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:18
W Tarnowie powstają schody do świata literatury
-
13:12
Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odwołany
-
13:01
Praktyki w Urzędzie Miasta Krakowa mogą stać się płatne
-
12:20
Pracownicy szpitala Narutowicza z połową wynagrodzenia. Wiceprezydent Kracik: "To skandal"
-
11:37
Nowa przeprawa na Wiśle już nabiera kształtów
-
11:16
Czy trzeba mieć zgodę drugiego rodzica na wyjazd z dzieckiem na wakacje?
-
11:11
Na jakich zasadach w Krakowie w komunikacji miejskiej można podróżować ze zwierzętami?
-
10:58
Ruszyły wypłaty renty wdowiej. "Jak ktoś złoży wniosek do końca lipca, dostanie świadczenie z wyrównaniem"
-
10:55
Na razie nie poznamy proponowanych wariantów trasy S7 z Krakowa do Myślenic
-
10:02
Przez kilka dni przypominała oblężoną twierdzę. W Starej Wsi życie wraca do normy. ZDJĘCIA
-
09:48
"Wszystko się zgadza i nic nie pasuje" - w galerii Krakowskiej Huty Szkła - Lipowa 3
-
09:32
Reprezentacja Polski w blind-footballu walczy na mistrzostwach Europy. Gole strzela nasz radiowy kolega
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze