|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Dumanowski"

Premiera słuchowiska odbyła się na antenie 11 listopada. W samo południe zabrzmiał nieco inny hejnał z Wieży Mariackiej, ale... inaczej.
Premiera słuchowiska odbyła się na antenie 11 listopada. W samo południe zabrzmiał nieco inny hejnał z Wieży Mariackiej, ale... inaczej. Elementy słuchowiska wkomponowane były w świąteczny program. Na antenie usłyszeli Państwo specjalnych gości i wyjątkowych prowadzących. Autorzy wykorzystali nasze sygnały dźwiękowe. Kolejne sceny odgrywane były co godzinę po krótkich serwisach informacyjnych do 22.00.

- W Dumanowskim prawda wciąż miesza się z fikcją i to naprawdę jest fascynujące - mówi Jan Klata.

- Wszystkie te rzeczy wydarzyły się, tylko trochę inaczej - mówi Wit Szostak.

- Ta książka stała na półce i zachwyciła nas tytułem DUMANOWSKI oraz imieniem i nazwiskiem autora WIT SZOSTAK - mówi autor adaptacji Sebastian Majewski. - Obu panów nie znaliśmy, więc postanowiliśmy poznać - Dumanowskiego przez Szostaka i Szostaka przez Dumanowskiego. Nie wiedzieliśmy wtedy, że to dopiero początek niezwykłej przygody. Bo wraz z Dumanowskim i Szostakiem poznaliśmy niezwykłość polskiej i krakowskiej historii na przestrzeni 123 lat od roku 1795 do 1918. Poznaliśmy sensacyjne fakty z życia Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i marszałka Piłsudskiego. Wreszcie też dowiedzieliśmy się, kim są świtezianki i co się działo na Kleparzu.

 

RECENZJE
Jacek Wakar: To imponujące, że udaje się w Radio Kraków powołać do życia tego rodzaju projekty. Niecałe dziewięć miesięcy temu słuchaliśmy „Wesela” odegranego w całości przez aktorów teatru Starego i Słowackiego w reżyserii Andrzeja Seweryna. Myślę, że projekt Jana Klaty był jeszcze czymś innym. On bawił się mnogością różnych form. Tutaj mieliśmy do czynienia z czymś na kształt programu na żywo, włącznie z różnego rodzaju brudami radiowymi, typu sfingowane „rozmowy pozaradiowe”. Oprócz tego była też relacja z Teatru Słowackiego i „Audiobook”. Klacie udało się złączyć takie rzeczywistości które są typowe właśnie dla radia.

Łukasz Drewniak: Radio zamiast opowiadać o rzeczywistości kreuje własną, która poza anteną nie istnieje nigdzie. To największe odkrycie, że można stworzyć rzeczywistość która jest ciekawsza od marszy, bójek i protestów i tego co nas otacza. Chciałem posłuchać o bohaterze, który jest zlepkiem wszystkich innych naszych bohaterów a jednocześnie wybiera inną drogę. W dodatku przegrywa. Józafat Dumanowski przegrywa, żaden z jego projektów czym powinna być Republika Krakowska nie znajduje spełnienia. WIĘCEJ...

Gabriela Cagiel ( Co jest grane) : Dumanowski w Radiu Kraków był niesamowitą realizacją! Zachowano dramaturgię, umiejętnie budowano napięcie, a zmiany formy nie pozwalały się nudzić. Na pewno w dużym stopniu to zasługa wspaniałej obsady aktorskiej, ale nie tylko. Na konferencji prasowej na kilka dni przed premierą żartowano o tajemniczym kuferku z nagraniami, z których mieli korzystać realizatorzy spektaklu. Jan Klata zapowiadał, że nie zawaha się ich użyć i obietnicę spełnił. Muzyka i dźwięki wykorzystane w słuchowisku były zjawiskowe. Świetnie wpisały się w konwencję opowieści i jak ona były bardzo zróżnicowane - słyszeliśmy podniosłe pieśni chóralne, dźwięki ludowych instrumentów, eksperymentalne aranżacje popularnych kawałków, czy alternatywne i elektroniczne brzmienia.

Napisali i powiedzieli o naszym słuchowisku:
TVP Kraków
Co jest grane
Rzeczpospolita
Co jest grane
Wirtualna Polska
Onet
Gazeta Krakowska
www,malopolska.pl
www.mmkrakow.pl
Gazeta w Krakowie
www.krakow.pl
www.krakow.naszemiasto.pl
Wirtualne media
www.gazeta.pl
www.malopolskie-media.info
www.wyborcza.pl
www.gazeta.pl
www.dzieje.pl
www.polskatimes.pl
www.portalmedialny.pl
www.kultura.onet.pl
www.portalpolski.pl
www.dziennikpolski24.pl

KOMENTARZE I OPINIE AKTORÓW I TWÓRCÓW

 

 

 

Formuła słuchowiska była zaskakująca, bo projekt miał eksperymentalny charakter. Spodziewaliśmy się radiowego wydarzenia na miarę „Wojny światów” Orsona Wellesa i udało się. A jak sam projekt oceniają wykonawcy słuchowiska?

Ewa Kolasińska - odtwórczyni roli Bogusławy Ireny Ogińskiej i Juliusz Chrząstowski - odtwórca roli Jana Józefa Klepackiego

 

 

 

„Dumanowski” to rodzaj alternatywnej historii Krakowa. To opowieść o bohaterze narodowym, który żyje przez 123 lata rozbiorów. Jest sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem, pustelnikiem i mężem stanu. Losy ludzi, którzy spotkają go na swej drodze, potoczą się zupełnie inaczej, niż w znanej nam historii.

 

Obsada :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Współpraca: Agencja Artystyczna GAP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

57%
43%