|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

WYCZYN I BLAMAŻ TYGODNIA. WYNIKI

WYCZYN I BLAMAŻ TYGODNIA. ZOBACZ WYNIKI

fot. Archiwum Radia Kraków


Z a wyczyn uznane zostały inicjatywy zjednoczenia ruchów społecznych w Krakowie zdobywając 171 głosów internautów. Drugie miejsce zdobył Kamil Stoch - 147 głosów. Na trzecim miejscu znalazła się Maria Gruszka za przywołanie zakopiańskich radnych do porządku - 44 głosy .

Blamażem tygodnia uznane zostało antysemickie graffti, witające turystów w Krakowie - 139 głosów . Drugie miejsce przypadło krakowskim urzędnikom za zwlekanie z opracowaniem cennika za wywóz śmieci - aż 131 głosów. Na trzecim miejscu uplasował się wójt Dębna z a obwinianie o kradzież urzędniczego prądu - 58 nominacji.
TAK WYGLĄDAŁY NASZE NOMINACJE:

WYCZYN TYGODNIA:

1. Dla Kamila Stocha za złoty medal zdobyty na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme. Małopolska świętuje złoto Kamila Stocha

2. Dla Marii Gruszki za przywołanie zakopiańskich radnych do porządku. Apel do zakopiańskich radnych: "Przestańcie się modlić"

3. Dla inicjatywy zjednoczenia ruchów społecznych w Krakowie, które chcą opracować spójną strategię rozwoju miasta. Chcą wypracować obywatelską strategię rozwoju KrakowaBLAMAŻ TYGODNIA:

1. Dla wójta Dębna za obwinianie mieszkańca o kradzież urzędniczego prądu i zawiadomienie prokuratury. Kradzież urzędowego prądu? Wójt Dębna przeprasza

2. Dla krakowskich urzędników za zwlekanie z opracowaniem cennika za wywóz śmieci. Pilch: "Podwyżki za wywóz śmieci są niedopuszczalne"

3. Za antysemickie graffti, które wita turystów przyjeżdżających do Krakowa. Kraków walczy z wulgarnymi napisami na budynkachBezdyskusyjnym wyczynem tygodnia okazał się wielki triumf Kamila Stocha. W czwartek, podczas mistrzostw świata we włoskim Val Di Fiemme Polak był bezkonkurencyjny. Jak przekonywał Włodzimierz Bernacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, sukcesem skoczka do dziś żyją mieszkańcy Proszowic:

Ten młody człowiek jest przykładem osoby bardzo pracowitej. Co więcej, ta sława nie przewróciła mu w głowie. Jest to mądry i wyważony młody człowiek.

Goście Radia Kraków nie byli natomiast jednomyślni w ocenie działalności krakowskich inicjatyw społecznych. T o dobrze, że w Krakowie działa tyle organizacji pozarządowych, nie powinny one jednak odwracać uwagi od rzeczywistych problemów - mówił Stanisław Sorys, członek zarządu województwa małopolskiego. W sobotę rozpoczęło się dwudniowe Forum Mieszkanek i Mieszkańców Krakowa, którego celem jest opracowanie społecznej strategii rozwoju miasta. Jak jednak podkreślał Sorys, odnieść można wrażenie, że ze smogiem walczy jedynie Krakowski Alarm Smogowy, podczas gdy np władze województwa podpisały w tym tygodniu umowę na ograniczanie niskiej emisji:


W szpitalu Jana Pawła II redukcja CO2 sięgnie 12 tysięcy ton w ciągu roku - z kolei w szpitalu Rydygiera 8 tys. ton. Niestety, o takich rzeczach się nie mówi. Dyskutuje się natomiast o tym, że organizacje pozarządowe chcą przygotować społeczną strategię rozwoju Krakowa. To grube nieporozumienie.


Małopolscy politycy byli natomiast zgodni, że blamażem tygodnia należy nazwać antysemickie napisy na elewacjach krakowskich kamienic. Graffiti to sztuka, niestety to co pojawia się na murach w Krakowie w większości nie ma z nią nic wspólnego - mówiła europosłanka Róża Thun z PO. Eurodeputowana ubolewała, że w Krakowie niemal na każdym kroku można zobaczyć obraźliwe napisy - nawet na zabytkowych budynkach. To zwykły wandalizm, którego nie można mylić z prawdziwym graffiti - podkreslała Thun:Znamy przecież takie miejsca, gdzie specjalnie zaprasza się twórców graffiti, żeby je w ten sposób ożywili. Graffiti potrafi być piękne, ekspresyjne i pokazujące to, co nas cieszy i boli. Nie mylmy tego z chamstwem i wandalizmem.Sporo dyskusji wywołała też sprawa regulaminu związanego z wejściem w życie ustawy śmieciowej.
Pośpiech przy wprowadzaniu zasad odbioru odpadów nie jest wskazany - tak o pracy krakowskich urzędników związanej w opracowywaniem stawki za wywóz śmieci mówił Maciej Klima, senator Solidarnej Polski. Kraków jest jedną z ostatnich gmin, które nie przygotowały jeszcze regulaminu mającego obowiązywać po wejściu w życie ustawy śmieciowej. Jak przekonywał Klima, ten sam pośpiech spowodował, że dostaliśmy regulację, której daleko do doskonałości:

B yłbym za tym, żeby rajcowie przed podjęciem decyzji dobrze się zastanowili, jaką wybrać formę naliczania opłaty. Lepiej teraz trochę dłużej popracować, niż potem zmieniać ten sposób, albo dopłacać z gminnej kasy.


Gminy są zobowiązane opracować regulamin do końca marca. Ustawa śmieciowa zacznie obowiązywać 1 lipca.


(Jacek Bańka/jp)
0%
0%