|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zakopane zwyciężyło w niechlubnej kategorii. "Makabryła" dla willi Monte

Ogłoszono wyniki "Makabryły" - czyli internetowego plebiscytu na najbrzydszą budowlę roku. Niechlubny zaszczyt przypadł w tym roku... Zakopanemu i przebudowanej willi Monte na skrzyżowaniu ulic Zaruskiego i Ogrodowej!

fot: Regina Korczak-Watycha

Zakopiańska willa Monte została wybudowana niemal 100 lat temu. W październiku zeszłego roku trafiła na licytację i została wykupiona przez prywatnego właściciela. Ten - w związku z tym, że budynek jest zabytkiem i nie można było go zburzyć - obudował willę większym, nowoczesnym budynkiem, przez co powstał zlepek dwóch budynków, który organizatorzy konkursu nazwali "symbolem złych zmian zachodzących w Polsce" w dziedzinie architektury.

W internetowym głosowaniu zakopiański przypadek wygrał zdecydowanie! Stał się symbolem niepokojącego zjawiska, z którymi od kilku lat zmaga się stolica Tatr. Ostatnio Najwyższa Izba Kontroli wytknęła władzom miasta, że niedostatecznie dbają o zabytki i dziedzictwo architektoniczne.

8 miejsce w zestawieniu zajęła stacja kolejowa w krakowskim Podgórzu. Tutaj główne zarzuty to mało praktyczne rozwiązania dla podróżnych oraz kolorystyka - mowa tutaj o niebieskich ekranach dźwiękochłonnych, które przez swoją intenstywną barwę - dominują w krajobrazie tej krakowskiej dzielnicy.

fot: Marek Lasyk

9 miejsce przypadło także Krakowowi, a dokładniej biurowcowi, który wybudowano przy ul. Dietla. Tutaj głowny zarzut jest taki, że nowoczesny oszklony budynek kompletnie nie pasuje do sąsiednich kamienic, podobnie jak jego kolor.

fot: Grzegorz Krzywak

A więc Małopolska w tym roku bryluje w zestawieniu najbrzydszych i najmniej udanych inwestycji, choć niestety, nie jest to powód do radości.

 

Dr Monika Bogdanowska: "W dziedzinie ochrony zabytków w Polsce stało się coś niedobrego"

Grzegorz Krzywak/Maciej Skowronek/bp

17%
83%