|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowotarskiej mleczarni grozi zamknięcie

Jak przekazały Radiu Kraków związki zawodowe, właściciele otworzyli drogę do sprzedaży zakładu. To jeden z największych pracodawców w okolicy. Jeszcze kilka miesięcy temu właściciel zakładu, OSM Radomsko, zapewniał, że firma nadal będzie pracować. W zeszły piątek jednak zapadła decyzja o sprzedaży. Związki zawodowe są właśnie po rozmowach z właścicielami.

Posłuchaj, co mówi starosta Krzysztof Faber

fot: B. Grzankowski

Ważą się losy nowotarskiej mleczarni. Na początku stycznia obecny właściciel, OSM Radomsko, zdecydował się na likwidację zakładu. Tydzień temu zarząd uruchomił jednak procedurę sprzedaży, a dziś prezes spółdzielni deklaruje, że to jedyne ostateczne rozwiązanie. 

Sytuacja zmienia się więc jak w kalejdoskopie. Zagrożenie, że 150 osób nagle straci pracę, na pewno jest. Jeszcze tydzień temu, gdy pojawiły się informacje o sprzedaży, interweniowała rada powiatu nowotarskiego. - Według mnie zarząd Spółdzielni nie ma dobrego rozeznania, jakie znaczenie ma ten zakład dla nas na Podhalu. To nie tylko 150 miejsc pracy, ale także 430 dostawców z Podhala, którzy zaopatrują zakład w mleko. Mając informację, że rada nadzorcza ma rozpatrywać sprawę sprzedaży, rada powiatu podjęła rezolucję przeciwko temu - mówi Radiu Kraków starosta Krzysztof Faber.

Pogłoskami o zamknięciu lub sprzedaży zakładu zaniepokojeni są też klienci. "Bardzo będzie szkoda. Tutaj zakupy robię co tydzień: świeże masełko, mleko. Po co to likwidować?" - komentuje jedna z klientek. 

Jak przekazał zarząd, decyzja o zamknięciu lub sprzedaży spowodowana była kiepskimi wynikami finansowymi. Jest to zaskakujące, ponieważ jak podkreśla Jan Dubec, nowotarski delegat walnego zgromadzenia spółdzielni z Radomska, rok temu w czerwcu prezes deklarował, że tutejsza mleczarnia działa bardzo dobrze. "W krótkim czasie taka decyzja została podjęta. Wszystko było pięknie, ale z dnia na dzień jest decyzja o sprzedaży, bo zakład nie jest rentowny. Dlatego rolnicy przypuszczają, czy czasem w sprawie nie ma drugiego dna" - mówi.

Dlatego do prokuratury złożony został wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa pod kątem niegospodarności. Na razie zarząd deklaruje, że chce utrzymać zakład, ale tylko pod pewnymi warunkami, które zostały przyjęte po negocjacjach ze związkowcami. "Będzie mniejszy przerób, a więc będziemy musieli to dostosować do liczby zatrudnionych pracowników. Zarząd nie przedłuży umów na czas określony, zrobi to tylko w przypadku pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony: ze 124 osób zatrudnionych na czas nieokreślony, docelowo zostanie 90" - wyjaśniał Leszek Jankowski, przewodniczący związków zawodowych z nowotarskiej mleczarni.

Tylko w tym miesiącu zamknięte zostaną wszystkie sklepy zakładowe w Krakowie. Obecny zarząd zamknął też hurtownię w Gorlicach, choć na miesiąc przed tym deklarowano chęć jego rozwoju. Nowotarska mleczarnia to jeden z największych pracodawców w okolicy. Firma działa od 1977 roku. Piętnaście lat temu została przejęta przez OSM Radomsko.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ko,ek)

15%
85%