- A
- A
- A
Badamy jakość powietrza w Szczawnicy. Sprawdź wyniki
W ramach akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego pyłomierz bada jakość powietrza w małopolskich kurortach i uzdrowiskach. Przez dwa tygodnie zatrzyma się w Szczawnicy. Tu, wieczorem lepiej nie wybierać się na spacer - oddycha się po prostu fatalnie. Jakie propozycje ma gmina? Montaż solarów i apele do mieszkańców o niespalanie odpadów – zdaniem burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgody, to jedyne, co Szczawnica może dziś zrobić walcząc o czyste powietrze.
Pyłomierze mierzą stężenie pyłu zawieszonego PM10 (10 to rozmiar cząstek pyłu). Na wykresie widać stężenia GODZINNE (z ostatniej godziny, np. o 13:40 będzie widoczne stężenie z godziny między 12, a 13). Nie ma niestety normy dla stężenia godzinnego PM10. Istnieje jedynie norma dla stężenia dziennego i jest to 50 ug/m3 (ug – mikrogram). Jeśli więc mamy odczyt np. 154 ug/m3 z danej godziny, to nie możemy mówić że norma jest przekroczona trzykrotnie – bo 154 ug/m3 to stężenie z jednej godziny a norma odnosi się do stężenia z 24 godzin. Możemy powiedzieć, że stężenie pyłu PM10 jest bardzo wysokie, średnia z ostatniej godziny to 154 ug/m3, a norma dobowa to 50 ug/m3. Jeśli takie stężenie się utrzyma, to norma zostanie przekroczona trzykrotnie.
Samorząd uzdrowiska chce nakłaniać mieszkańców do przechodzenia na ekologiczne paliwa, ale przeszkodą jest m.in. brak gazowej magistrali. Starania o jej doprowadzenie trwają ale będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2018 r. Szczawnica już teraz ma gotowy plan jak dodatkowo wykorzystać obecność sieci gazowej i zachęcić mieszkańców do czystego paliwa. - Wykorzystamy podatek jaki dystrybutor gazu będzie płacił gminie – zapowiada burmistrz Niezgoda.
Pyłomierz jest ustawiony na balkonie urzędu gminy w centrum Szczawnicy. Jakość powietrza w uzdrowisku będzie można śledzić przez najbliższe dwa tygodnie. Pieniński kurort znalazł się wśród kilku polskich uzdrowisk, które przed rokiem zostały wymienione w jednym z raportów jako miejsca z niepokojąco wysokim zanieczyszczeniem.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy.
Partnerzy akcji:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:20
Pracownicy szpitala Narutowicza z połową wynagrodzenia. Wiceprezydent Kracik: "To skandal"
-
11:37
Nowa przeprawa na Wiśle już nabiera kształtów
-
11:16
Czy trzeba mieć zgodę drugiego rodzica na wyjazd z dzieckiem na wakacje?
-
11:11
Na jakich zasadach w Krakowie w komunikacji miejskiej można podróżować ze zwierzętami?
-
10:58
Ruszyły wypłaty renty wdowiej. "Jak ktoś złoży wniosek do końca lipca, dostanie świadczenie z wyrównaniem"
-
10:55
Na razie nie poznamy proponowanych wariantów trasy S7 z Krakowa do Myślenic
-
10:02
Przez kilka dni przypominała oblężoną twierdzę. W Starej Wsi życie wraca do normy. ZDJĘCIA
-
09:48
"Wszystko się zgadza i nic nie pasuje" - w galerii Krakowskiej Huty Szkła - Lipowa 3
-
09:32
Reprezentacja Polski w blind-footballu walczy na mistrzostwach Europy. Gole strzela nasz radiowy kolega
-
09:28
Lasy dla życia
-
08:55
Dwa dni bez dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Będzie za gorąco
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze