|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Abp. Jędraszewski: Małżeństwo staje przeciwko ideologii gender

Małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety rozumiemy jako wizję, która staje bardzo wyraźnie przeciwko dzisiaj lansowanej powszechnie ideologii gender – mówił abp. Marek Jędraszewski w piątek w Zakopanem podczas konferencji "Rodzina w społeczeństwie i państwie".

Fot: Piotr Korczak/Kronos Media

Przytaczając słowa św. Jana Pawła II, arcybiskup mówił: "Słowa Księgi Rodzaju zawierają prawdę o człowieku, któremu odpowiada najszerzej rozumiane doświadczenie ludzkości – człowiek jako mężczyzna i kobieta od początku".

"Zapis Księgi Rodzaju dotyczący dzieła stworzenia. Zdaje się mówić o tym nade wszystko, gdy stwierdza +mężczyzną i kobietą stworzył ich+. Jest to również pierwsze stwierdzenie jednakowej godności obojga. Oboje na równi są osobami" – wyjaśniał metropolita krakowski.

Arcybiskup przypominał także słowa papieża Jan Paweł II, który mówił o kryzysie cywilizacji miłości, która "przyjmuje kształt antycywilizacji, która jest przekreślaniem miłości w imię egoizmu samorealizacji".

"Zostajemy coraz bardziej ogarniani przez wszechobecne kłamstwo, przez wszechobecną nieprawdę na temat tego, kim jest człowiek, na temat tego, czym jest małżeństwo i czym jest rodzina. To sprawia, że tracimy to co najbardziej istotne w powołaniu człowieka do małżeństwa i do rodziny. Niektóre słowa brzmią tak, że rodzinom nadaje się nowy sens, a ludzie w tym morzu kłamstwa zaczynają się gubić. Stąd taka konieczność wracania do samych fundamentów, jakimi są prawda o Bogu – fundamencie rodziny, rodzina Bogiem silna, prawda o związku małżeńskim jako związku kobiety i mężczyzny" – mówił abp. Jędraszewski.

Metropolita przekonywał, że rodzina oczekuje od społeczeństwa przede wszystkim uznania swej tożsamości i zaakceptowania jako społeczna podmiotowość.

"Nie można pojmować małżeństwa jako związek osób tej samej płci. To uderza w samą instytucję małżeństwa, o której mówi Księga Rodzaju, ukazując Boży zamiar wobec rodziny. Żadne społeczeństwo ludzkie nie może ryzykować permisywizmu w sprawach tak podstawowych jak istota małżeństwa i rodziny. Tego typu permisywizm moralny w swych konsekwencjach musi szkodzić samemu społeczeństwu" – przekonywał arcybiskup.

Metropolita krakowski dodał, że Kościół stoi na straży autentyczności rodzin i wzywa instytucje, zwłaszcza parlamenty i państwa, a także organizacje międzynarodowe, "żeby nie ulegały pokusie pozornej nowoczesności".

"Duszą państwa jest autentyczne małżeństwo i rodzina. Niekiedy biurokratyczne przepisy nie mogą tego ducha zabijać. Chodzi tu o takie prawodawstwo, które by umożliwiało i rozwijało jak najbardziej życie małżeńskie i rodzinne. W tym mieści się problem służby zdrowia, w tym mieści się także troska o to, żeby był dostęp wszystkich ludzi do pracy i wielu innych spraw społecznych, które państwo musi tak rozwiązywać, żeby chronić rodzinę i małżeństwo. Rozwiązując problemy społeczne, państwo musi je tak rozwiązywać, by dobro rodziny i małżeństwa znajdowały się w centrum tego prawodawstwa" – przekonywał abp. Jędraszewski.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(PAP/ko)

60%
40%