|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnowianie chcą ocalić miejsce, w którym czas się zatrzymał

Mowa o drewnianych domach stojących po obu stronach ulicy Mikołaja Reja oraz Bolesława Prusa niedaleko centrum miasta. W tych drewnianych szeregówkach były mieszkania dla pracowników kolei. Dziś zostało w nich tylko kilku lokatorów, a klimatyczne domy prędzej czy później mogą zostać zburzone. Uratować to miejsce chcą tarnowscy społecznicy.

Posłuchaj materiału Bartka Maziarza

Fot. B. Maziarz

Kiedy stoi się pośród 10 drewnianych domów na ulicy Mikołaja Reja rzeczywiście można cofnąć się w czasie. Pani Józefa nie musi sobie tego wyobrażać. W jednym z nich mieszka od 55 lat. "Tu na początku było cudownie. Domy wszystkie były zamieszkałe, czyściutkie, piękne ganki, ogrody pełne kwiatów. Jak przychodził wieczór, wszyscy tutaj się gromadziliśmy, rozmawialiśmy, żartowaliśmy" - wspomina pani Józefa.

Fot. B. Maziarz

Z biegiem czasu ubywało lokatorów, a drewniane domy na osiedlu Kolejowym coraz bardziej niszczały. Ich stan pogorszył się podczas prowadzonych po sąsiedzku remontów linii kolejowej oraz wiaduktu. Ale to, że to miejsce ma wciąż spory potencjał historyczny pokazała ekipa filmowa, która kilka lat temu kręciła tu sceny do filmu o Tadeuszu Kantorze. "Konie, wozy drabiniaste, statyści na naszej ulicy. Było trochę jak za dawnych czasów" - dodaje pani Józefa. 


Fot. B. Maziarz

Teraz pomysłów na przywrócenie dawnego blasku stuletnim domom przy ulicy Prusa i Reja w Tarnowie jest kilka - podkreśla przewodnicząca rady osiedla "Krakowska" Monika Rępała. "Z racji tego, że jest to osiedle Kolejowa, to chcielibyśmy tutaj zaakcentować historię kolei. Wszyscy, którzy tu przyjeżdżają są zachwyceni tym miejscem" - przyznaje radna. Z pomysłu zadowoleni są też sami mieszkańcy, ale jak z góry podkreślają - łatwo nie będzie, szczególnie jeśli chodzi o tereny należące do kolei. 

PKP S.A. od kilku lat nie odpisuje radzie osiedla w sprawie pomysłów przekształcenia domów przy ulicy Prusa i Reja w Tarnowie w skansen. W wiadomości przesłanej mediom kolejarze nie wykluczają jednak przekazania tych terenów miastu. Tyle, że rzecznik prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba przekonuje, że miasto nie ma pieniędzy na odrestaurowanie domów. "Postanowiono, że być może na najbliższej sesji Rady Miasta prezydent zaapeluje do radnych, by ci z kolei zaapelowali do marszałka województwa, który mógłby zająć się problemem. To właśnie Urząd Marszałkowski decyduje o powstaniu nowych skansenów, przenoszeniu starych chat, odrestaurowaniu istniejących, przykładem może być miejski skansen w Nowym Sączu" - tłumaczy Ireneusz Kutrzuba. 

Mimo tej przepychanki tarnowianie mają nadzieję, że uda się ocalić i odnowić 100-letnie domy na osiedlu Kolejowym. "To nasza historia. To miejsce ma swój klimat" - podkreślają mieszkańcy. 

Kolejarze uspokajają, że na razie tylko jeden niezamieszkały dom przy ulicy Bolesława Prusa przeznaczony jest do rozbiórki. Na przeprowadzkę z uszkodzonego podczas remontów kolejowych domu czeka też pani Józefa. Nie chciała się zgodzić na przenosiny do bloku kolejowego w Woli Rzędzińskiej. Jest schorowana i miałaby daleko do lekarza. 

Jako pierwsza starania społeczników w sprawie ratowania drewnianych domów na osiedlu Kolejowym w Tarnowie opisała Gazeta Krakowska. 

 

 

(Bartek Maziarz/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

78%
22%