|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Skamieniałe Miasto coraz bardziej popularne. Niestety za wejście trzeba będzie zapłacić

To największa atrakcja turystyczne pogórza Ciężkowickiego. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 100 tysięcy turystów. Mowa o rezerwacie przyrody Skamieniałe Miasto, który znajduje się zaledwie kilometr od centrum Ciężkowic, tuż przy drodze 977 Tuchów - Gorlice. To tu charakterystyczne formacje skalne swoim kształtem przywodzą na myśl zwierzęta, budynki czy sylwetki ludzi. Z roku na rok coraz więcej turystów decyduje się wejść na szlak pieszy wiodący przez Skamieniałe Miasto.

Fot. Paweł Topolski

W czwartek dobra, słoneczna, choć nieco wietrzna pogoda i długi, majowy weekend sprawiły, że od wczesnych godzin porannych parking przed głównym wejściem do Skamieniałego Miasta wypełniał się samochodami. Co ciekawe, nie byli to turyści z najbliższych okolic Ciężkowic. Niejednokrotnie musieli pokonać kilkaset kilometrów, by móc podziwiać skały o nietypowych kształtach.

Jak wynika z rozmów z turystami, atutem ciężkowickiej atrakcji jest łatwość dostępu i przejścia szlakiem także dla starszych i dzieci.

Takie zainteresowanie turystów cieszy samorząd gminny. Burmistrz Ciężkowic, Zbigniew Jurkiewicz, przyznaje, że choć w ciepłe weekendowe dni trudno o miejsce parkingowe tak w centrum miejscowości, jak bliżej Skamieniałego Miasta, co czasem doskwiera mieszkańcom miejscowości - to tak duże zainteresowanie turystów korzystanie wpływa na rozwój ekonomiczny miasta. Powstają nowe punkty gastronomiczne czy noclegowe. Te ostatnie trochę na wyrost, bo turyści przyjeżdżający do Skamieniałego Miasta to głównie tak zwani turyści jednodniowi. Burmistrz przyznaje jednak, że w długofalowych planach gminy są nowe inwestycje turystyczne oraz wniosek o nadanie gminy tytułu uzdrowiska, co ma zwiększyć atrakcyjność turystyczna gminy.

- Park zdrojowy, jak również Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej i ścieżka w koronach drzew to już jest taka baza, która pozwoli nam składać wnioski o przyznanie statusu uzdrowiska Ciężkowicom, a terenom przyległym na terenie statusu miejscowości uzdrowiskowych. Na budowę parku zdrojowego rozpisana została już specyfikacja przetargowa, otwarcie ofert 17 maja. Myślę, że będą dobre oferty, mieszczące się w kwotach przez nas zaoferowanych – mówi Zbigniew Jurkiewicz.

Ale do tego, by Ciężkowice stały się uzdrowiskiem, jeszcze daleka droga. Park zdrojowy to inwestycja warta ponad 22 miliony złotych i ma być gotowa dopiero za dwa lata. Dopiero wtedy gmina rozpocznie starania i tytuł uzdrowiska.

Na koniec niezbyt miła wiadomość dla turystów - od tego tygodnia, czyli w zasadzie długiego, majowego weekendu - by podziwiać Skamieniałe Miasto, trzeba będzie kupić bilet. To tej pory ta atrakcja był dostępna bezpłatnie, ale jak tłumaczy burmistrz, przy tak dużym, zainteresowaniu ciężkowicką atrakcją - konieczne są prace konserwacyjne zarówno samej ścieżki jak i skał.

Na szczęście ceny za wstęp nie są zbyt wygórowane. Bilet normalny kosztuje 3 złote, o złotówkę tańszy jest bilet ulgowy.

 

Marcin Golec/jgk

73%
27%