"To nauka pewnego stylu życia. Łączenia wina z jedzeniem, czerpania z tego przyjemności. Podczas Dionizji będą odbywały się też warsztaty kulinarne. Jeden z nich w piwnicach Muzeum Okręgowego w Tarnowie poprowadzi Michał Bardel – redaktor naczelny magazynu Czas Wina, juror międzynarodowych konkursów winiarskich, autor książek o tematyce winiarskiej" - wyjaśniał Paweł Piszczek, współorganizator IV Wielkich Dionizji Tarnowskich.

W Małopolsce początki winiarstwa sięgają IX wieku, kiedy to na wzgórzu wawelskim założono prawdopodobnie pierwszą winnicę w naszym kraju, odradza się i kwitnie. "XIV, XV, XVI wiek to rozwój winiarstwa. Na chwilę ono zniknęło i odrodziło się jakieś 30 lat temu. Dziś możemy śmiało mówić o bardzo dobrych polskich winach - mówiła w Radiu Kraków Monika Bielka-Vescovi, sommelierka. 

 

W całym regionie trwa Małopolska Jesień Enologiczna. Uczestnicy odwiedzają małopolskie winnice, będą mogli także zgłębić swą wiedzę na temat polskiego wina, a także cydrów oraz produktów regionalnych. Program wydarzeń można sprawdzić TUTAJ.

Paweł Piszczek, organizator festiwalu i Monika Bielka-Vescovi, sommelierka byli gośćmi programu "Przed hejnałem". 

 


(Marlena Zając/ew)