|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dyrektorka tarnowskiej szkoły prawomocnie skazana za przywłaszczenie pieniędzy ze zbiórki WOŚP

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł 4 marca. Sąd nie uwierzył Alicji Cz.F. że przez chorobę syna i zmęczenie nie rozliczyła wszystkich pieniędzy ze zbiórki i zapomniała o niespełna 6 tysiącach złotych. Kobieta odwołała się od tego wyroku, ale 13 października Sąd Okręgowy go podtrzymał. Tego samego dnia kobieta złożyła wniosek do magistratu - przyznaje dyrektor wydziału edukacji Bogumiła Porębska.

posłuchaj Bogumiły Porębskiej

fot.ilustr RK

"Pani dyrektor złożyła prośbę o rozwiązanie stosunku pracy i odwołanie z funkcji dyrektora z dn. 13 października, prezydent przychylił się do tego wniosku".

Od kwietnia 2018 dyrektorka była zawieszona w obowiązkach przez prezydenta miasta. Została prawomocnie skazana na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Nawet gdyby Alicja Cz.F. nie złożyła wniosku do prezydenta to i tak nie mogłaby dalej uczyć, a jej umowa zostałaby rozwiązana z mocy prawa z dniem podjęcia prawomocnego wyroku.

Aliczja Cz. F. musi zapłacić 4 tysiące złotych grzywny oraz ponad 1,5 kosztów postępowania sądowego.

4 marca 2020 -  wydając pierwszy wyrok w tej sprawie, który właśnie został podtrzymany, sędzia Katarzyna Kozicka - Kania mówiła, że "Oskarżona od początku działała z premedytacją. Próbowała też stworzyć mylne wrażenie wśród wolontariuszy, że zebrali mniejsze kwoty, niż było faktycznie. Były to pieniądze zbierane przez jej uczniów. Ci chcieli zaangażować się w wolontariat, poświęcić swój czas na uczestniczenie w akcji znanej od wielu lat. Miejmy nadzieję, że postawa uczniów, mimo tych wydarzeń, się nie zmieni" - dodawała 4 marca sędzia Katarzyna Kozicka - Kania. 

Za okoliczność łagodzącą sąd przyjął wówczas m.in. to, że dyrektorka nie była wcześniej karana i że po tygodniu wpłaciła brakującą sumę na konto WOŚP. Obrońca Alicji C. twierdził, że oskarżona nie wiedziała wówczas, że sprawa wyszła już na jaw.

Dyrektorka jednej z tarnowskich szkół skazana za przywłaszczenie pieniędzy ze zbiórki WOŚP

Dyrektorka przekonywała, że jest niewinna, a jej obrońca sugerował, że cała sprawa jest efektem intrygi części nauczycieli, którzy bali się zwolnień w wyniku reorganizacji planowanej przez dyrektorkę. 

To jednak nie są jedyne kłopoty z prawem Alicji Cz. Przy okazji badania sprawy zbiórki na rzecz WOŚP, prokuratura wpadła na trop dwóch innych podejrzanych zbiórek i skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie przywłaszczenia przez Alicję Cz. ponad 1100 złotych ze zbiórki na karmę dla zwierząt oraz ponad 1333 złotych na remont domu jednego z uczniów szkoły,  zniszczonego podczas pożaru. Pieniądze na ten cel zbierano wśród nauczycieli szkoły podczas rady pedagogicznej. 

 

Bartłomiej Maziarz/bp

89%
11%