|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Upomnienie i nagana dla proboszcza parafii Łąkta Górna. "Takie zachowanie nie przystoi kapłanowi"

Ksiądz Janusz Czajka otrzymał od biskupa tarnowskiego oficjalne upomnienie i naganę za to, że nazwał 9 kandydatów na prezydenta idiotami i kłamcami. Proboszcz parafii Łąkta Górna na bocheńszczyźnie ma także przeprosić parafian oraz wszystkie osoby, które poczuły się zgorszone czy też urażone jego wypowiedzią. Ks. Czajka ma też odbyć miesięczne rekolekcje.

Posłuchaj co mówi rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak

Fot. Pixabay

Rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak przypomina, że Kościół ma prawo i obowiązek wydawania osądów moralnych spraw, które wchodzą w zakres życia politycznego. Ale nie w taki sposób jak zrobił to ks. Czajka.

- Kościół nie utożsamia się z żadną wspólnotą polityczną, dlatego też agitowanie za lub przeciw jakiejś partii czy politykowi nie przystoi kapłanowi. Trzeba też pamiętać, że podczas głoszenia słowa bożego trzeba to czynić z miłością, roztropnie, dobierając słowa tak żeby nikogo nie wykluczać, ale podnosić na duchu, a więc uczyć prawdy w taki sposób, żeby okazywać każdej osobie szacunek - mówi ks. Ryszard Nowak.

Proboszcz parafii Łąkta Górna 10 maja z ambony wymienił nazwiska kandydatów na prezydenta Polski, którzy według niego są poza Kościołem, np. z powodu rozwodu. Ksiądz Janusz Czajka wygłaszając kazanie o tym, że Jezus jest drogą, prawdą i życiem - powiedział, że "9 kandydatów na prezydenta to idioci oraz kłamcy".

Początkowo w rozmowie z dziennikarzami nie wycofywał się z osądów wygłoszonych podczas kazania bo - jak tłumaczył - Kościół musi potępiać kłamstwo. Później jednak, w rozmowie z Onetem przyznał, że żałuje słów jakich użył przemawiając z ambony.

 

(Bartek Maziarz/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

48%
52%