|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Uwaga na oszustów oferujących w górach atrakcyjne, ale wirtualne kwatery!

W związku ze zbliżającym się Sylwestrem uaktywnili się oszuści oferujący wirtualne kwatery. W miniony weekend policja przyjęła zgłoszenia od dwóch mieszkańców Nowego Sącza, którzy chcieli wynająć domki w Zakopanem. Wpłacili zaliczkę i wtedy kontakt z osobą oferującą nocleg się urwał.

fot: Piotr Korczak

Policjanci radzą, by nie korzystać z super okazji - kiedy oferta noclegu jest dużo tańsza od innych w podobnym standardzie i lokalizacji powinna to wzbudzić nasze podejrzenia. Warto też sprawdzić, czy domek, bądź pensjonat, w którym chcemy wynająć pokój faktycznie istnieją i nie ma się, co sugerować opiniami zadowolonych klientów, dostępnymi na stronie internetowej obiektu, ponieważ w przypadku oszustwa nie są one prawdziwe.

Powinna się nam zapalić też lampka ostrzgawcza, kiedy w ogłoszeniu podano zbyt mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, bo - jak podkreślają funkcjonariusze - im ogłoszenie jest bardziej anonimowe, tym jest bardziej podejrzane. Jeżeli obiekt działa legalnie powinien być zarejestrowany w urzędzie danego miasta, pozostałe obiekty można sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Poniżej kilka porad sądeckich i zakopiańskich policjantów:
- Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę - działanie w pośpiechu nie sprzyja rozsądkowi.
- Nie dajmy się nabrać na super okazje. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji - ogromna różnica powinna wzbudzić podejrzenia.
- Decydując się na konkretną lokalizację sprawdźmy czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu, ponieważ w przypadku oszustwa są one spreparowane, dlatego zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
Jeżeli w ogłoszeniu podano zbyt mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to powinno już wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie jest bardziej ,,anonimowe”, tym jest bardziej podejrzane.
- Sprawdźmy czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego w ogóle nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
- Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
- Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby które już tam były.
- Jeżeli obiekt działa legalnie powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w część przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
- Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form i firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
- Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór osoby w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do jej uczciwości.
- Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te które wysyłaliśmy jak i te, które otrzymaliśmy.

Joanna Porębska/bp

 

0%
0%