|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Były wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż skarży się do PIP. Chodzi o odprawę emerytalną

Jerzy Gwiżdż, były wiceprezydent Nowego Sącza kieruje skargę na obecnego prezydenta Ludomira Handzla do Państwowej Inspekcji Pracy. Kolejnym krokiem ma być skierowanie sprawy do prokuratury. Zdaniem Gwiżdża obecny prezydent oraz jego urzędnicy chcieli go oszukać i nie wypłacić odprawy emerytalnej. Gwiżdżowi wręczono też świadectwo pracy, z którego wynikało, że odprawa przelana została na konto. Gotówka nie wpłynęła jednak w ustawowym terminie, bo jak twierdzi Gwiżdż, w ostatniej chwili wypłata została celowo wstrzymana.

Posłuchaj, co mówi jerzy Gwiżdż, były wiceprezydent Nowego Sącza

Jerzy Gwiżdż. Fot. RK

- Poświadczono nieprawdę, i to z upoważnienia prezydenta. To prezydent ponosi odpowiedzialność za to, co na świadectwie pracy jest napisane bez względu na to, kto to napisał. Rozumiem, że podpisujący nie miał żadnej wątpliwości co do konieczności wypłaty odprawy, bo ona była prawnie gwarantowana. Nie może tak być. Ktoś, kto zostaje prezydentem, jest przede wszystkim zobowiązany do przestrzegania prawa i pokazywania jako przykład tego przestrzegania prawa, a nie do łamania prawa i to zwłaszcza łamania godności osobistej - wyjaśnia Jerzy Gwiżdż.

Prezydent Handzel zapewnia natomiast, że sprawa wypłaty odprawy byłemu wiceprezydentowi Nowego Sącza nie ma podłoża politycznego, czy przejawu złośliwości. Jak powiedział naszemu reporterowi, prawnicy ratusza sprawdzają, czy wysokość odprawy ma podstawy prawne i zgodna jest z kodeksem pracy:

- Wiem, że służby miejskie analizują tę sprawę, ponieważ dotyczy potężnych kwot - kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie mogę podjąć takiej decyzji ani ja, ani służby odpowiedzialne za sprawy kadrowe ot, tak sobie. Musi być pewność, że wszystkie przesłanki są prawidłowe. Wszystko oczywiście będzie się odbywało zgodnie z kodeksem pracy.

Odprawa została już jednak wypłacona byłemu samorządowcowi w zeszłym tygodniu, po jego interwencji w ratuszu. Zdaniem Jerzego Gwiżdża obecny prezydent miasta nie pierwszy raz łamie prawo i jako prawnik zamierza założyć stowarzyszenie, które będzie reagować na podobne przypadki.

 

Bartosz Niemiec/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

40%
60%