|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prokuratura w Chrzanowie wszczęła śledztwo ws. pożaru składowiska odpadów w Trzebini

Od ponad doby strażacy gaszą pożar składowiska odpadów na obrzeżach Trzebini. Płonęły opony i plastiki. Ogień objął około hektara nieczynnego wysypiska. Tymczasem prokuratura w Chrzanowie wszczęła śledztwo w sprawie pożaru składowiska odpadów w Trzebini. Władze gminy wystąpiły do Wojewody Małopolskiego o pilną likwidację składowiska. Od ponad doby z ogniem walczy blisko 200 strażaków.

Posłuchaj co mówi Andrzej, Dudziak zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.

fot PAP/Jacek Bednarczyk

Postępowanie na razie prowadzone jest pod kątem wywołania pożaru, który zagrażał zdrowiu i życiu wielu osób. To przestępstwo zagrożone karą do 10 lat więzienia. Tymczasem jak informuje nasz reporter Marek Mędela, służby mają niemal stuprocentową pewność, że doszło do podpalenia. Pożar wybuchł w nocy z soboty na niedzielę. Ogień podłożono w kilku miejscach składowiska od strony przebiegającej w pobliżu ulicy. 

Na miejscu wciąż jest blisko 200 strażaków. W Trzebini pracują zawodowcy i ochotnicy z Małopolski i Śląska. Do akcji włączono też kadetów ze szkoły pożarnictwa w Krakowie. Strażacy wciąż przelewają wodą tlące się plastikowe odpady. To powoduje, że nad okolicą unosi się dym.

Władze Trzebini wystąpiły do Wojewody Małopolskiego o pilną likwidację składowiska. Burmistrz chce, aby na ten cel została uruchomiona specjalna rezerwa.

Mieszkańcy muszą liczyć się też z ogromnymi kłopotami na drogach. Nieprzejezdne były główne drogi między Chrzanowem i Trzebinią. Z powodu remontu zamknięty jest wiadukt nad torami. A z powodu pożaru zamknięty został jego główny objazd. Kierowcy mogą korzystać jedynie z wąskiego przejazdu pod wiaduktem obok rafinerii. Reporterowi Radia Kraków przejazd 4 kilometrów z Chrzanowa i Trzebini zajął o poranku 45 minut.

 

W związku z pożarem o 11.00 zebrał się powiatowy sztab kryzysowy. Wzięły w nim udział służby biorące udział w akcji oraz przedstawiciele gmin. Na spotkanie zaproszono też przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Od niedzieli część Trzebini i Chrzanowa spowita jest dymem z płonących odpadów. To budzi obawy mieszkańców.

Prowadzone w niedzielę przez WIOŚ badania nie stwierdziły w powietrzu groźnych dla zdrowia i życia związków. Dym cały czas jest też monitorowany przez straż pożarną. "My cały czas z ratownictwem chemicznym dokonujemy pomiarów. Możemy uspokoić mieszkańców. Dym, który wychodzi poza teren naszego działania, nie ma przekroczonych substancji niebezpiecznych. Na ten moment mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie" - mówi Andrzej Dudziak, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.

Pożar nieczynnego składowiska opon i tekstyliów wybuchł w niedzielę około 1 w nocy. Sytuacja jest opanowana, ale dogaszanie składowiska może potrwać nawet do wtorku. 

Przeczytaj: Kłęby dymu nad Trzebinią i okolicą. Pożar składowiska opon opanowany

 

 

 

(Marek Mędela/ko)

0%
100%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 9

Wtorek, 29 maja 2018, 13:43

@Słuchaczka

Może Guła ze swoimi pionkami?

Odpowiedz

M.

Wtorek, 29 maja 2018, 07:40

Gdzie jest właściciel składowiska? Mam nadzieję że się nie spalił, bo powinien siedzieć w kryminale.

Odpowiedz

Słuchaczka

Poniedziałek, 28 maja 2018, 22:42

Może mi ktoś wyjaśnić jakim cudem po ponad dobie palenia się opon i innych tworzyw, nie są przekroczone normy szkodliwych substancji i pyłów w powietrzu, a po paleniu węgla dobrej jakości w piecu podobno są?

Odpowiedz

xxx

Poniedziałek, 28 maja 2018, 19:02

@???

Oni dobrze wiedzą, czyja ręka markami płaci... Przepraszam - eurami.

Odpowiedz

???

Poniedziałek, 28 maja 2018, 14:47

Gdzie są działacze alarmu smogowego, greenpeacu i innych będących na usługach lobbystów?

Odpowiedz

małopolanin

Poniedziałek, 28 maja 2018, 10:35

Kto zezwolił na składowanie takich ilości w jednym miejscu? Czy były jakieś odstępy właśnie przeciwpożarowe, lub inne zabezpieczenia?

Odpowiedz

Baca

Poniedziałek, 28 maja 2018, 10:14

Ciekawe czy ktoś zapłaci karę, bo nie uwierzę w przypadek tych ostatnich pożarów. Ale jakby dziadkowi przez przypadek do pieca worek foliowy wpadł to zaraz by w kajdankach go zabrali.

Odpowiedz

z trzebini

Poniedziałek, 28 maja 2018, 09:52

nie ma czegoś takiego panie mędela jak Małopolska Zachodnia

Odpowiedz

Słuchacz

Poniedziałek, 28 maja 2018, 09:05

Czyli jednak można palić śmieciami, można ścieki do rzeki wylewać, skoro nie stwierdzono przekroczeń, już kupuję opony do palenia w zimie trzeba brać przykład od przedsiębiorców.

Odpowiedz