Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Smog znowu zaatakował w Małopolsce. W Kalwarii Zebrzydowskiej było gorzej niż w Krakowie

Po okresie wolnym od smogu, zanieczyszczenie w Małopolsce znowu zaatakowało. Przez weekend w Krakowie na niektórych stacjach norma dobowego stężenia pyłu zawieszonego przekroczona była nawet dwukrotnie. W niektórych miejscach regionu było jeszcze gorzej. Do tego stopnia, że Kalwaryjski Alarm Smogowy apelował do mieszkańców, by zostali w domach.

Fot: Kuba Niziński

Kalwaria Zebrzydowska przyłącza się do walki ze smogiem

Czternaście dni pomiarów i tylko cztery dni wolne od smogu. Znamy pierwsze wyniki prac pyłomierza w Kalwarii Zabrzydowskiej. W drugiej połowie stycznia urządzenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska badało zanieczyszczenie w tej małopolskiej miejscowości. Jest to miejsce szczególne jeżeli chodzi o smog, bo jak napisał jeden ze słuchaczy Radia Kraków, "Kalwarnia to miasto kolorowych dymów. Bardzo często miejscowi producenci butów i mebli palą odpadami poprodukcujnymi".

"Na naszym terenie działa mnóstwo rzemieślników. Niestety wielu z nich nie pali w piecach jedynie tanim węglem, ale i odpadami z zakładów: lakierowanym drewnem, skórami. Ludzie, którym zwracaliśmy w tej sprawie uwagę, byli zdziwieni. Nie wiedzieli, że trują powietrze. W Kalwarii nie ma straży miejskiej, a władze miasta nie podejmują żadnego działania, by smog ograniczyć. Działania władz są pozorne. Stworzono dokument, ale nie ma żadnego działania. Ludzie palą śmieciami, ogrzewają w ten sposób wodę. Osobiście uciekłem z Krakowa przed smogiem. W Kalwarii odczuwam to jeszcze bardziej" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków jeden z założycieli Kalwaryjskiego Alarmu Smogowego, Wojciech Ślusarczyk.

- Kalwaria na pewno jest specyficzna. W godzinach porannych są pewne powonienia. Tu jest specyficzny teren. Nie ma jednak takiego niepokoju jak w Krakowie. Nie jest tak źle jak jest to przekazywane w informacjach - mówi w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Kalwarii, Augustyn Ormanty. "Nie są to tak drastyczne standardy. Kalwaria to nie Kraków. Konferencja uwidoczniła, że trudniejsza jest sytuacja wielu innych miast. Nie można podejmować tego tematu w sposób akademicki. W Kalwarii jest specyficzna sytuacja. Aspekt ekonomiczny jest tutaj bardzo poważny".

 

Badania WIOŚ i PAS - wyniki

W okresie 12–25 stycznia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził pierwszą serię pomiarów jakości powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej. W trakcie dwutygodniowych pomiarów odnotowano jedynie cztery dni bez przekroczenia dopuszczalnych zanieczyszczeń pyłu zawieszonego (PM10). 

Od 3 lutego jakość powietrza w Kalwarii badana jest również pyłomierzem Polskiego Alarmu Smogowego. Przez pierwsze dziewięć dni pomiarów stężenie pyłu PM10 utrzymywało się w dopuszczalnych granicach, na co niewątpliwie miały wpływ sprzyjające warunki meteorologiczne panujące w Małopolsce.

Niestety w weekend jakość powietrza gwałtownie się pogorszyła. Stężenie pyłu w sobotę przekroczyło w Kalwarii dopuszczalną wartość ponad trzykrotnie (osiągając poziom 174 ug/m3 przy wartości dopuszczalnej 50 ug/m3).

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest ogrzewanie budynków za pomocą przestarzałych technologicznie kotłów zasypowych, do których często trafia słabej jakości węgiel, a niejednokrotnie odpady. Już za kilka lat tego typu kotły nie będą dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, dlatego też wyposażając dom w kocioł węglowy lub na biomasę warto sprawdzić czy spełnia on wymagania emisyjne.

 

 

 

 

(Kuba Niziński/PAS/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    Stawką Puchar Prezydenta Krakowa

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię