|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej zwiedził dawny obóz koncentracyjny Auschwitz

Sekretarz Generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej odwiedził Auschwitz. Mohammad bin Abdul Karim Al-Issa przyjechał do Oświęcimia w związku ze zbliżającą się 75. rocznicą wyzwolenia obozu. To do tej pory najwyższa rangą wizyta świata muzułmańskiego w historii Muzeum.

Fot. Bartosz Bartyzel/http://auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/sekretarz-generalny-swiatowej-ligi-muzulmanskiej-w-miejscu-pamieci-auschwitz,2112.html

Dr Mohammad Al-Issa jest najwyższym rangą przedstawicielem międzynarodowej organizacji islamskiej, jaki dotychczas odwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. W czwartek towarzyszyli mu przywódcy muzułmańscy z różnych krajów oraz działacze Komitetu Żydów Amerykańskich z dyrektorem wykonawczym Davidem Harrisem na czele.

„Przyjechaliśmy tutaj jako bracia i siostry. Wiemy, że ta straszna zbrodnia, to zbrodnia przeciwko ludzkości. To miejsce to hańba ludzkości. Chciałbym powiedzieć wszystkim, że ja oraz inni przywódcy islamscy jesteśmy głęboko poruszeni tymi zbrodniami i wszystkim, co tu widzieliśmy” - powiedział dr Mohammad Al-Issa.

Podkreślił zarazem, że ludzkość - niestety - wciąż cierpi z powodu tego rodzaju zbrodni. „Wierzę, że na międzynarodowej społeczności spoczywa ogromna odpowiedzialność. Musimy robić coś z tego rodzaju zbrodniami i sprawić, aby nie dochodziło do nich ponownie. Dzisiejszy świat nie będzie w stanie żyć w pokoju, jeżeli nie będzie silnej woli, aby wspólnie zwalczać zło. Żeby sprzeciwić się złu, musimy działać wspólnie” – powiedział Al-Issa.

Przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali ok. 5,5 tys. osób, głównie Polaków - więźniów osadzonych w obozowym areszcie i tzw. więźniów policyjnych skazanych na śmierć przez sąd doraźny gestapo, muzułmański przywódca postawił znicz oddając hołd wszystkim ofiarom.

Dr Al-Issa modlił się również przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu, który znajduje się między ruinami dwóch największych krematoriów w byłym Auschwitz II-Birkenau.

"Wierzę, że historia może być też przestrzenią zbliżenia i mądrego budowania pokoju. W świecie, w którym narastają prześladowania także na tle religijnym, wzajemność uznania cierpienia z przeszłości i dzisiejszych zagrożeń jest warunkiem współistnienia człowieka" – mówił w czasie spotkania Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

Główne uroczystości rocznicowe zaplanowane są na poniedziałek. Swój udział w nich już zapowiedziało 50 delegatów z różnych krajów, w tym prezydenci, premierzy i koronowane głowy. Najważniejszymi gośćmi będą jednak ocaleni z Holocaustu. Do Oświęcimia ma przyjechać około 200 byłych więźniów. 

 

Zobacz: 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz – będą utrudnienia na drogach

 

(RK,PAP/ek) 

80%
20%