|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent będzie na uroczystościach rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w przyszłorocznych uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia – wynika z udostępnionego w środę przez Muzeum Auschwitz programu obchodów.

źródło: www.auschwitz.org,

„W obchodach weźmie udział bardzo duża grupa byłych więźniów obozu, a także delegacje państwowe z kilkudziesięciu krajów. Główna ceremonia rozpocznie się 27 stycznia o godzinie 15.30 przed Bramą Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau” – podało Muzeum.

Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel poinformował, że do organizatorów napłynęło już kilkanaście potwierdzeń przyjazdu przywódców najwyższego szczebla. „Nie wszystkie są jeszcze oficjalne. (…) W październiku będziemy chcieli przedstawić listę pierwszych potwierdzonych gości” – powiedział.

Najważniejszymi uczestnikami obchodów rocznicowych będą byli więźniowie Auschwitz. Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński powiedział, że już teraz kontaktują się oni z Miejscem Pamięci. „Widać, jak wielkie znaczenie będzie miała dla nich ta wizyta. Mają oni nadzieję, że wraz z nimi ofiary Auschwitz upamiętniać będzie cały świat, a w słowa ostrzeżenia płynące z ich tragicznych losów wsłuchiwać się będą przywódcy, którzy decydują o naszych losach dziś i w przyszłości – powiedział Cywiński.

Bartosz Bartyzel poinformował, iż do Miejsca Pamięci przyjedzie na uroczystości nawet ponad 120 ocalałych. „Zapraszamy wszystkich byłych więźniów obozu – każdego z nich z jedną osobą towarzyszącą” – powiedział.

Ceremonię 27 stycznia rozpocznie Andrzej Duda, który powita gości. Po prezydencie głos zabiorą ocalali z Auschwitz. To będzie kulminacyjny moment obchodów.

Podczas uroczystości przemówi również przedstawiciel „Filarów Pamięci”, czyli filantropów, którzy wsparli finansowo Fundację Auschwitz-Birkenau. Jej celem jest zgromadzenie funduszy umożliwiających konserwację obiektów poobozowych, by zostały zachowane dla przyszłych pokoleń.

Na zakończenie uczestnikom podziękuje dyrektor Miejsca Pamięci Piotr Cywiński, a duchowni różnych religii zmówią modlitwy, które będą miały ekumeniczny charakter.

„Następnie, o godzinie 17.00 pod pomnik znajdujący się pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w byłym Auschwitz II-Birkenau przejdzie delegacja ocalałych, której towarzyszyli będą szefowie delegacji państwowych. Zapalone znicze upamiętnią wszystkie ofiary obozu Auschwitz” – podało Muzeum Auschwitz.

Mottem przyszłorocznej uroczystości będą słowa „Mamy straszne przeczucie, gdyż wiemy”. Napisał je Załmen Gradowski, polski Żyd, członek Sonderkommanda w Birkenau, czyli specjalnej grupy więźniów, których Niemcy zmuszali do usuwania ciał zgładzonych. Był autorem rękopisów w języku jidysz odnalezionych po wojnie na terenie Birkenau. Opisał w nich zagładę.

Honorowy patronat na uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

27 stycznia został uchwalony przez ONZ jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W obchodach 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2005 r. wzięło udział ok. 1,5 tys. byłych więźniów. W 2015 r. do Miejsca Pamięci przyjechało ok. 300 świadków historii Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

 

PAP/sp


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

20%
80%