|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Maków Podhalański wciąż walczy z zanieczyszczeniem powietrza

Przez trzy dni z czterech w Makowie Podhalańskim koło Suchej Beskidzkiej powietrze było zanieczyszczone. To kolejna gmina, w której sprawdzamy wraz z Polskim Alarmem Smogowym, czym oddychają mieszkańcy. Od kilku dni czujniki stoją także w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Mówią mieszkańcy Makowa Podhalańskiego

Fot. Mikita Maslouski

Najgorsze były pierwsze dni pomiarów, przypomnijmy, że powietrze w tej gminie zaczęliśmy sprawdzać od czwartku. W ten dzień wieczorem stężenie pyłu PM10 sięgnęło nawet 300 mikrogramów na metr sześcienny, a to sześciokrotne przekroczenie obowiązujących norm. Potem zaczął spadać, a w poniedziałek balansował na granicy obowiązujących norm, czyli 50 mikrogramów na metr sześcienny. Nie da się ukryć, że najgorzej jest po południu i wieczorem, mówią mieszkańcy Makowa Podhalańskiego. Problemu starych pieców świadomi są też lokalni urzędnicy.

"Zawsze jak takie pomiary mają miejsce, mam nadzieję, że tym razem okaże się, że jest trochę lepiej. Niestety znowu się okazuje, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Przeznaczamy na ten cel około 600 tysięcy złotych rok do roku. To oznacza, że do mniej więcej 100 kotłów dopłacamy po 6 tysięcy złotych na rok. Mamy świadomość, że to jest wszystko za mało, bo do wymiany są prawie 3 tysiące pieców" - mówi Paweł Sala, burmistrz Makowa Podhalańskiego.

Burmistrz dodaje, że czasu pozostało niewiele, bo zaledwie dwa lata. Wtedy w życie mają wejść zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski. W urzędzie gminy można składać także wnioski do ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze. Warto też zauważyć, że w całym powiecie suskim, w którym znajduje się Maków Podhalański, jakość powietrza nie jest zbyt dobra. 

Polski Alarm Smogowy stworzył ponownie listę najbardziej rakotwórczych miast w kraju. Na pierwszym miejscu jest Nowy Targ, gdzie norma rocznego stężenie szkodliwego benzopirenu została przekroczona aż 18 razy, ale Sucha Beskidzka też niestety trzyma się w czołówce.

"W Suchej Beskidzkiej jedenastokrotnie przekroczona jest norma benzopirenu. Na tej liście znalazły się też takie miejscowości jak Nowy Sącz, Tuchów, Zabierzów czy Oświęcim. To są małe miejscowości. To pokazuj, że problem złej jakości powietrza to nie jest problem tylko dużych miast" -przyznaje Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Został także ponownie stworzony ranking miast z największą liczbą dni, w które przekroczone były normy pyłu PM10. Tutaj na dwóch pierwszych miejscach są miasta ze Śląska, czyli Pszczyna i Rybnik, ale potem już wiele małopolskich miejscowości. Nowy Targ, gdzie normy były przekroczone
88 razy, Zabierzów, gdzie smog mieliśmy przez 83 dni w ciągu roku oraz Sucha Beskidzka, gdzie takich dni było 77. Co ciekawe po raz pierwszy w historii z rankingu wypadł Kraków, co pokazuje, że wprowadzony rok temu zakaz palenia węglem i drewnem przynosi oczekiwane rezultaty. 

 

Małopolska bez smogu w Makowie Podhalańskim

 

Organizatorzy akcji:

Partner główny:

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Kęty, Krzeszowice, Kalwaria Zebrzydowska, Maków Podhalański, Rzepiennik Strzyżewski i Myślenice.

 

 

Tomasz Bździkot/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

0%
100%