|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kwiaty przed Ścianą Straceń w b. Auschwitz w Narodowe Święto Niepodległości

Kwiaty i znicz złożyły oświęcimskie władze samorządowe i dyrekcja Muzeum Auschwitz w Narodowe Święto Niepodległości przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim KL Auschwitz. Obóz jest symbolem martyrologii naszego narodu. Niemcy zamordowali w nim ok. 70-75 tys. Polaków.

By Tomasz Bienias - Photo by Diabetes, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8779479

"Kwiaty i znicz zostały złożone w miejscu symbolicznym dla historii Polski i dla walki o niepodległość" – powiedział w poniedziałek rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Przypomniał, że data 11 listopada jest w Miejscu Pamięci Auschwitz podwójnie symboliczna. W poniedziałek minęła też 78. rocznica pierwszej egzekucji przy Ścianie Straceń. Niemcy zastrzelili wówczas 76 osób, niemal wyłącznie Polaków. Tego dnia prawdopodobnie zabili też 80 Polaków przywiezionych z aresztu śledczego w Mysłowicach.

Podczas istnienia obozu Niemcy zastrzelili przed Ścianą Straceń co najmniej kilka tysięcy osób. W zdecydowanej większości byli to Polacy. Egzekucje przeprowadzali w tym miejscu do końca 1943 r. W lutym następnego roku konstrukcja została rozebrana.

Po złożeniu kwiatów w Miejscu Pamięci odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych księży salezjanów.

Oświęcimianie świętowali rocznicę odzyskania niepodległości także wspólnie śpiewając patriotyczne pieśni.

W Żywcu w Narodowe Święto Niepodległości w konkatedrze odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny. W tym mieście wolność przyszła już na przełomie października i listopada 1918 r. 30 października grupa mieszczan rozbroiła magistrackich wartowników. Następnego dnia na rynku zebrała się duża grupa żywczan gotowych do walki. Po negocjacjach wojska austriackie złożyły broń, a żołnierze, głównie Rumuni i Węgrzy, otrzymali żołd i opuścili miasto.

W Cieszynie w intencji niepodległej ojczyzny odprawione zostanie w luterańskim kościele Jezusowym nabożeństwo ekumeniczne. Władze miasta i mieszkańcy złożą po nim kwiaty m.in. pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Zaśpiewają też "Rotę" pod pomnikiem ku czci Legionistów Śląskich poległych za Polskę.

Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego zawiązała się 19 października 1918 r. 11 dni później ogłosiła proklamację przynależności Ziemi Cieszyńskiej do państwa polskiego i przejęciu w jego imieniu władzy nad regionem. Na czele Rady stali ks. Józef Londzin, Jan Michejda i Tadeusz Reger.

Legion Śląski, na którego czele stanął Hieronim Przepiliński, kierownik szkoły wydziałowej w Cieszynie i komendant organizacji sokolskich na Śląsku Cieszyńskim, zasiliło ponad 400 ochotników – młodych górników i metalowców, rzemieślników, uczniów i nauczycieli, kupców, urzędników, a także chłopów i górali. Wymaszerowali z Cieszyna 21 września 1914 r., dotarli do Mszany Dolnej, gdzie po kilku reorganizacjach zrąb oddziału włączony został – jako 2 Kompania, nazywana "śląską" – do 1 Batalionu 3 Pułku Piechoty II Brygady Legionów Polskich.

 

PAP/bp

 

 

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
0%