- A
- A
- A
III Małopolski Kongres Kobiet "Wberw stereotypom"
Rzadko się zdarza, aby w jednym miejscu i w jednym czasie znalazło się równocześnie tak dużo pań. Ponad 1500 osób wzięło udział w 3-cim Małopolskim Kongresie Kobiet. Spotkanie zogranizowano w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak co roku - przed budynkiem pikietowali przeciwnicy... aborcji. Mieli ze sobą transparenty i rozdawali ulotki.W Kongresie wzięły udział kobiety młodsze i starsze, znane i mniej znane, przedstawicielki różnych zawodów, na przykład policjantki, a także... gospodynie wiejskie. Sobota upłynęła pod znakiem wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych na wszelkie bliskie kobietom tematy...
- Od wieków w kulturze jest tak, że mężczyźni i kobiety spotykają się oddzielnie - przekonuje Małgorzata Jantos, krakowska radna i główna organizatorka Małopolskiego Kongresu - Kiedyś panie spotykały się na skubaniu pierza, w kilka osób. A my mamy tu skubanie pierza na 1500 osób - śmieje się - Rozmawiamy na wszystkie tematy dotyczące kobiet: od profilaktyki raka piersi, po łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci i tego czy potrzebujemy wsparcia od rządu i jakiego wsparcia potrzebujemy.
- Jestem po raz pierwszy na Kongresie Kobiet i w ogóle na jakimkolwiek tego typu spotkaniu - mówi jedna z młodych uczestniczek - Przyszłam z ciekawości. Chcę zobaczyć czy to, co się tutaj dzieje, przyda mi się w życiu. Mam nadzieję, że czymś mnie organizatorzy zaskoczą...
- Cieszymy się, że Kongresy Kobiet poświęcony jest nie tylko kobietom sukcesu z miast, ale że organizatorzy kierują swoją uwagę także na mniejsze miejscowości i wioski - mówią z kolei panie z koła gospodyń wiejskich z gminy Igołomia-Wawrzeńczyce - Koła gospodyń nie tylko tańczą i śpiewają, ale mają też wiele ciekawych rzeczy do zaprezentowania. Prowadzimy galerie sztuki i różne ciekawe spotkania. I mamy mnóstwo energii. Dla nas Kongres Kobiet to okazja do spotkań, wymiany pasji i doświadczeń.
Kongres otworzył wykład prof. Jerzego Vetulaniego "Mózg kobiety - mózg mężczyzny: równe, ale różne". Wśród kilkudziesięciu prelekcji i paneli, były te poświęcone pracy zawodowej. Był wykład o autoprezentacji, a możliwości wyrażania siebie głosem, gestem i strojem. Można było nawet przynieść własne CV, które oceniali eksperci.
Organizatorzy przyznali też tytuł "wybitnej Małopolanki" dr Annie Chrapuście, znanej mikrochirurg pochodzącej z Limanowej, a pracującej obecnie w szpitalu Rydygiera w Krakowie.
Maciej Skowronek/kw
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:09
Lena Kichler i jej 100 dzieci - Ewa Szkurłat
-
09:56
Współwłaściciel sklepów zoologicznych usłyszał prawomocny wyrok. Trafi do więzienia
-
09:41
Kali Uchis - Sincerely
-
09:34
Konsulat rosyjski w Krakowie przestanie działać w odpowiedzi na podpalenie w Warszawie. Jest reakcja Rosji
-
08:33
Porady ws. odszkodowań dla mieszkańców powiatu chrzanowskiego
-
08:15
Ryszard Śmiałek: Niektóre mieszkania komunalne są warte po kilka milionów. Za to można kupić kilka innych
-
07:55
Czy będzie większa ochrona ekologiczna krakowskich Klinów?
-
07:37
Tarnowska kamienica wstydu przestanie choć trochę straszyć wyglądem?
-
07:21
Wybory prezydenckie: ostatnie dni na składanie wniosków przez wyborców
-
07:02
Gródek nad Dunajcem: świetna wiadomość dla turystów. Na takie miejsce czekano od lat
-
06:46
Nowy tydzień maturalny zaczynamy egzaminami z matematyki i z rosyjskiego
-
06:28
Początek tygodnia z przelotnymi opadami, w górach może spaść śnieg. Noc będzie chłodna
-
23:00
Agnieszka Grochowicz
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze