|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Krakowie kończy się proces rozjaśniania Bulwarów Wiślanych

W Krakowie kończy się trwający od dwóch lat projekt, który ma sprawić, żeby było jaśniej na Bulwarach Wiślanych. Na kolejnym odcinku bulwarów uruchomiono nowe oświetlenie. W ciągu kilku dni ostatni fragment ma rozbłysnąć nowoczesnymi, ledowymi lampami, dzięki czemu spacer nad Wisłą będzie przyjemniejszy i co najważniejsze - bezpieczniejszy.

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Wasiak z ZIKiT-u

fot: M. Skowronek

- Najnowszy oświetlony fragment to Bulwar Tyniecki. On prowadzi nas ścieżką rowerową do Tyńca. Jest z niego widok na Salwator. Chodzi o kilkusetmetrowe odcinki. Całe bulwary od mostu Kotlarskiego do Tyńca to 4 kilometry. Na tym odcinku oświetlenie już jest - mówi Magdalena Wasiak z ZIKiT-u.

Nowe oświetlenie doceniają sami krakowianie. "Bardzo jest miło. Lubimy tu wypoczywać wieczorem. Teraz jest jasno. Przedtem bulwary były zbyt ciemne. Jest świetnie. Są piękne warunki. Oświetlenie zdaje egzamin" - mówią.

To jest zupełnie nowe oświetlenie bulwarów. Wcześniej w niektórych miejsach światła były, ale one aż tak dobrze nie oświetlały ścieżek. "Teraz podłączonych zostało blisko 400 lamp. Nazywamy je inteligentnym oświetleniem. W okresie jesiennym, po 12 w nocy natężenie światła spada o 40%. Jeśli ktoś przechodzi, czujniki to wyłapują i lampy rozbłyskują. Chodzi o oszczędzanie energii" - podkreśla Magdalena Wasiak.

Jak dodaje przedstawicielka ZIKiT-u, kwestią kilku dni jest oświetlenie Bulwaru Poleskiego. Są tam bowiem małe kłopoty z przyłączem prądu. "Jest tam kilkudniowa obsuwa, ale niebawem wszystko rozbłyśnie" - mówi.

Inwestycja związana z oświetleniem bulwarów to nie tylko same lampy. "Jest też cała infrastruktura przygotowana pod monitoring. Wszystkiego nie zrobimy jednocześnie. Ten cały obszar będzie w przyszłości monitorowany" - zaznacza Wasiak.

Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mówili w kontekście bulwarów właśnie o powstającym monitoringu, bo dobrze, żeby było tam jeszcze bezpieczniej. Nowe oświetlenie, o którym mówiło się od lat, to już jednak bardzo dużo.

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

71%
29%