|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Schody „nie bardzo ruchome” na krakowskim dworcu to niekończąca się historia

Od kilku miesięcy nieruchome - znowu - są schody ruchome prowadzące z krakowskiego dworca PKP, dolnej płyty dworca autobusowego, i pętli komunikacji miejskiej do budynku Dworca Autobusowego. Chcieliby korzystać z nich nie tylko pasażerowie i turyści z ciężkimi bagażami, ale też piesi, którzy skracają sobie tędy drogę, idący w stronę ronda Mogilskiego przez Galerię Krakowską.

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

Fot. Katarzyna Maciejczyk

Pani Urszula, która u szczytu pechowych schodów sprzedaje obwarzanki nie pamięta, kiedy one ostatnio działały. „Oj, to już naprawdę długie miesiące. Jak tylko naprawią, te znów się psują. Nieraz słyszę zirytowanych mieszkańców i pasażerów” - przyznaje w rozmowie z reporterką Radia Kraków.

Skargi na niedziałające schody wpływały także do obsługi dworca autobusowego. „Wielokrotnie dochodziły nas słuchy o niedziałających schodach. My z kolei kierowaliśmy pytanie do zarządcy” - mówi Bartosz Siuta dyrektor administracyjny Małopolskich Dworców Autobusowych.

Za stan techniczny tych schodów odpowiadają bowiem pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Według nich schody były naprawiane pod koniec ubiegłego roku, później ponownie zepsuły się w marcu. „Pod wpływem opadów atmosferycznych doszło do skorodowania ważnych elementów konstrukcyjnych. Konieczne było wyłączenie schodów” - tłumaczy Magdalena Wasiak z ZDMK.

Teraz do wyboru są zwykłe schody albo winda, która jeździ powoli i mieści tylko kilka osób. Schodów ruchomych bardzo tutaj brakuje - przyznają krakowianie i użytkownicy dworca. „Cóż zrobić. Schody powinny cały czas działać” - podkreślają.

Na naprawę schodów trzeba jednak poczekać kilka miesięcy. By nie psuły się z powodu czynników atmosferycznych - zostaną zadaszone. Umowa na projekt konstrukcji została podpisana w ubiegłym tygodniu. Teraz jeszcze trzeba zdobyć potrzebne pozwolenia i rozstrzygnąć przetarg na budowę. „Po wyłonieniu wykonawcy rozpoczną się prace związane z wymianą konkretnych elementów i budową zadaszenia” - wyjaśnia Radiu Kraków Magdalena Wasiak.

Do tego czasu pozostaje jednak winda albo ćwiczenie kondycji na zwykłych schodach.

Urzędnicy nie wiedzą na razie, ile dokładnie będzie kosztować cała inwestycja. Prawdopodobnie uda się zaoszczędzić nieco pieniędzy z miejskiej kasy, ponieważ niektóre elementy mechanizmu nadają się do ponownego użycia.

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

4%
96%