|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Projekt Ogrodu Społecznego przy krakowskim magistracie wywołuje kontrowersje

W centrum Krakowa powstanie Ogród Społeczny... niektórzy patrzą na niego jednak podejrzliwie. Ogród pojawi się tuż przy krakowskim magistracie, w rogu budynku. To w pobliżu miejsca, gdzie mieszkańcy chcieli, aby powstał teren zielony. Prezydent Jacek Majchrowski kilka dni temu skorzystał ze swojego prawa i odrzucił projekt skierowany do Budżetu Obywatelskiego pod nazwą "Zazieleńmy Plac Wszystkich Świętych". Ogród Społeczny ma być niewielką nagrodą pocieszenia za pozbycie się tego projektu z budżetu.

Posłuchaj materiału Tomasza Bździkota.

Fot. Kuba Niziński

"Będziemy współprojektować z mieszkańcami, dlatego że Ogród Społeczny to wiele funkcji. To nie jest tylko ogrodnicza część, to również ta część edukacyjna, relaksacyjna, społeczna, wszelaka, którą sobie uznamy za istotną" - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Sprawa jednak wciąż budzi wątpliwości po kontrowersyjnej decyzji odrzucenia projektu "Zazieleńmy Plac Wszystkich Świętych" przez prezydenta, mimo akceptacji ze strony Rady Budżetu Obywatelskiego. Nad tą decyzją zaważyła zasada o wykonaniu zadania w ciągu jednego roku, która zdaniem urzędników była nie do osiągnięcia w wypadku tego projektu.

"Wymaganie przygotowania do projektów odpowiedniej dokumentacji i odpowiednich zezwoleń, uzgodnień, pozwoleń, również pozwoleń konserwatorskich wpływa na ich ocenę czy też możliwość realizacji w ciągu jednego roku budżetowego" - mówi Mateusz Płoskonka z Urzędu Miasta Krakowa. 

Sceptyczni co do tych tłumaczeń byli aktywiści, teraz są także sceptyczni co do terminu powstanie ogrodu w tym miejscu.

"Jak tonący chwyta się brzytwy, tak Zarząd Zieleni miejskiej uchwycił się ogrodu społecznego, ale super, niech powstaje ogród społeczny. Skoro zupełnie przypadkowo, właśnie po odrzuceniu projektu, prezydent chce teraz ten ogród stworzyć, to my jako mieszkańcy mu pomożemy" - przekonuje Natalia Nazim, autorka projektu "Zazieleńmy Plac Wszystkich Świętych". 

Urzędnicy jednak utrzymują, że to naprawdę wcześniej planowane działania.

"Ten projekt jest dla nas pewnym ciągiem logicznym wynikającym z rozwijających się ogrodów społecznych w Krakowie. W centrum miasta takiej możliwości jeszcze nie mieliśmy. Dodatkowo mamy i chętnych i większą determinację w związku z projektem unijnym, w którym bierzemy drugi rok udział, z projektem Rurbans" - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik i dodaje, że jeśli chodzi o Plac Wszystkich Świętych, problemem jest złożoność tego miejsca jako parkingu oraz teren wokół pomnika Dietla.

"To jest teren do kompleksowego opracowania i myślę, że to się wcześniej czy później wydarzy. To, co zrobiliśmy w postaci donic wokół pomnika Dietla, to był też taki pierwszy krok w kierunku prototypowania. Już teraz widzimy, że nie jest to idealne rozwiązanie, że na pewno czegoś tam brakuje. Te wnioski trzeba wyciągnąć i też to wszystko połączyć i przeanalizować" - przekonuje.

Część mieszkańców może już teraz odpowiedzieć, że przede wszystkim brakuje w tym miejscu: drzew, krzewów czy też ławek. I choć Ogród Społeczny w centrum to bardzo dobra inicjatywa, tego dużego apetytu na zieleń może nie zaspokoić.

Wspólne tworzenie z mieszkańcami Ogrodu Społecznego przy magistracie odbędzie się w środę o godzinie 17 przy Pawilonie Wyspiańskiego.

 

Tomasz Bździkot/łk

25%
75%