|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Po Meksyku zostały już tylko wspomnienia

To był prawdziwy Meksyk - tak mówią "lokalsi" o barze Meksyk przy ulicy Igołomskiej w Krakowie. Był, bo teraz został tylko gruz. Wyburzony bar pamiętał czasy budowy Nowej Huty, zdążył też obrosnąć wieloma legendami... A nowohucianie - zarówno starzy, jak i młodzi, mają z nim mnóstwo wspomnień.

Posłuchaj materiału Martyny Masztalerz

Fot. M. Masztalerz

"Jak mówisz "Meksyk" – to każdy wie, o co chodzi. Miejsce z kiepską renomą, ale jedzenie dobre. Gulasz, schabowy, oj, schabowego to podawali dobrego" – wspominają nowohucianie.

Nie bez powodu Meksyk zyskał taką nazwę, bo sceny, jakie tam miały miejsce przypominały te na Dzikim Zachodzie. "Szczególnie ci, którzy pracowali na cementowni, kombinacie, wracali z Pleszowa do centrum Nowej Huty i zatrzymywali się po drodze w Meksyku, mieli czasem problem z powrotu" – opowiada Maciej Twaróg, nowohucianin z inicjatywy Magistrat Nowohucki.

A historia tego miejsca sięga samych początków historii dzielnicy."Nazwa wzięła się od osiedla robotników, którzy budowali Nową Hutę. W tych czasach osiedla, powiedzmy, niespecjalnie eleganckie nazywano potocznie meksykiem. To było tuż po wojnie, kraj zniszczony, a i ludzie nie mieli specjalnych wymagań. Jedyną pamiątką jest przystanek tramwajowy Meksyk i oczywiście okoliczny bar" – relacjonuje Maciej Miezian z Muzeum Krakowa.

Fot. M. Wandas/arch. RK

"Szkoda, że został zrównany z ziemią. Coraz mniej jest tych miejsc, które powinny być znane kolejnym pokoleniom, a których historia sięga początków istnienia dzielnicy" – przyznaje Maciej Twaróg.

Teraz po Meksyku została już tylko kupa gruzu... i wspomnienia. A Nowa Huta w tym roku "obchodzi" 70. urodziny.

 

 

(Martyna Masztalerz/ew)

40%
60%