|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Owca ziejąca ogniem stanęła przy Smoku Wawelskim

Owca ziejąca ogniem, zbudowana z kilkunasty tysięcy klocków lego została ustawiona w sobotę przy pomniku Smoka Wawelskiego u stóp Wzgórza Wawelskiego w Krakowie. Instalacja powstała z okazji przypadającego w tym dniu Światowego Dnia Życzliwości.

fot: PAP/Łukasz Gągulski

Owca nawiązuje do globalnej akcji #RebuildTheWorld, której celem jest rozwijanie kreatywności u dzieci. Będzie można zobaczyć ją na bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą do świąt Bożego Narodzenia.

„Chcieliśmy z przymrużeniem oka popatrzeć na kanon opowiadania naszych legend i pozwolić na odrobinę żartu wokół zionącego ogniem gada. Puszczamy tym samym oko do tych wszystkich, dla których historia o szewczyku Skubie i złym smoku nie może mieć innego zakończenia, a jednocześnie zapraszamy rodziców i dzieci do wspólnej zabawy nad poszukiwaniem nowych zakończeń tej historii” - stwierdził Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Jak podkreślili pomysłodawcy akcji, owca z legendy o Smoku Wawelskim zawsze była postacią dalszoplanową i nie doczekała się do tej pory dostatecznej uwagi opowiadających tę słynną historię.

„Twórcy międzynarodowej akcji #RebuildTheWorld nie tylko kierują uwagę na zapomnianą w tej całej historii owcę, a dodatkowo wyposażają ją w niespotykane umiejętności. Pozwalają jej obronić się samej, co więcej w tej historii smok zionie… ze strachu przed odważnym trawożercą” - wskazali.

Podobne żartobliwe konstrukcje nawiązujące do historii i legend miast w zeszłym roku można było oglądać m.in. w Londynie, Birmingham, Nottingham, Manchesterze oraz Cardiff w Wielkiej Brytanii. W tym roku akcja zagościła w Polsce – poza owcą w stolicy Małopolski, instalację z lego można zobaczyć we Wrocławiu. Przedstawia ona pole słoneczników.

Krakowska instalacja powstawała pod okiem czeskiego konstruktora Libora Udržala, który wraz z zespołem do budowy owcy wykorzystał kilkanaście tysięcy klocków lego, ważących łącznie 62 kilogramy. Jej projektowanie trwało 39 godzin, zaś sam proces budowania - łącznie 86 godzin.

 

PAP/bp

79%
21%