|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie krytycznie o zatrzymaniu Giertycha przez CBA

Obecne działania CBA naruszają podstawowe prawa wszystkich klientów adwokata, również tych, których sprawy nie są objęte zainteresowaniem służb dokonujących przeszukania – oceniła zatrzymanie Romana Giertycha Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie.

Fot. pixabay

O swoim krytycznym stanowisku krakowscy mecenasi poinformowali w piątek.

"W związku z czynnościami wykonywanymi przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wobec adwokata Romana Giertycha i przeszukaniem w jego domu oraz pomieszczeniach kancelarii, Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie wskazuje, że takie czynności muszą być podejmowane z zachowaniem procedur, które zapobiegają naruszeniu tajemnicy adwokackiej, w tym tajemnicy obrończej" – zwrócili uwagę.

Jak podkreślili, w przeszukaniu musi uczestniczyć dziekan rady adwokackiej lub osoba przez niego wyznaczona.

W ich ocenie "obecne działania CBA naruszają podstawowe prawa wszystkich klientów adwokata, również tych, których sprawy nie są objęte zainteresowaniem służb dokonujących przeszukania".

Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie zażądała bezwzględnego poszanowania fundamentu zawodu adwokackiego, jakim jest tajemnica adwokacka. Zaznaczyła, że zasada poszanowania tajemnicy adwokackiej jest stała i służy wyłącznie ich klientom.

"Przypominamy o tej wartości również tym, którzy dziś podejmują bezprawne decyzje i działania, a w przyszłości będą oczekiwać od Adwokatury odważnej obrony w swoich sprawach i będą beneficjantami tajemnicy adwokackiej" – napisali krakowscy adwokaci.

Giertych - adwokat, a w przeszłości polityk, poseł, wicepremier i minister edukacji w rządzie koalicji PiS-LPR-Samoobrona (2006-2007) – został zatrzymany w czwartek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne przed sądem w Warszawie, a następnie przewieziony do swojego domu w Józefowie, gdzie CBA przeprowadziło przeszukanie. Przeszukiwana była też kancelaria prawna w Warszawie. Podczas przeszukania w Józefowie Giertych zemdlał i trafił do szpitala.

W piątek został przesłuchany na oddziale neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie i wraz z 11 innymi osobami zatrzymanymi w czwartek, w tym biznesmenem Ryszardem K., usłyszał zarzuty dotyczące wyprowadzenia i przywłaszczenia ze spółki deweloperskiej Polnord ok. 92 mln zł.

Postępowanie prowadzono od 2017 r. po zawiadomieniu złożonym przez obecne władze spółki Polnord S.A. 

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

23%
77%