|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Oględziny zniszczeń po zdewastowaniu rzeźb B. Chromego w parku Decjusza

Piętnaście rzeźb Bronisława Chromego w krakowskim Parku Decjusza zostało zdewastowanych przez nieznanych sprawców. Jak to wyglądało - widać dokładnie na monitoringu. Dwóch niezidentyfikowanych mężczyzn przechadzało się wokół Galerii Autorskiej artysty i po kolei niszczyło napotkane dzieła sztuki.

posłuchaj materiału Martyny Masztalerz

fot: Martyna Masztalerz

Ten bezmyślny akt wandalizmu odbił się przede wszystkim na rodzinie, która przez ostatni rok skrupulatnie odnawiała rzeźby i remontowała galerię. Wielkie otwarcie odrestaurowanej przestrzeni odbyło się zaledwie miesiąc temu - a teraz...

"Jesteśmy zdruzgotani - pół godziny zniszczyło całą naszą pracę. Wystarczyło dwóch niemądrych ludzi, Rzeźby zostały pozrzucane z cokołów, m.inn.projekt pomnika Wyspiańskiego, klepsydra atomowa, bardzo ucierpiały rzeźby owieczek, których pięć straciło brzuszki" - mówi córka artysty Grażyna.

 Porozbijane są kamienie, a elementy metalowe są połamane. To będzie najtrudniej przywrócić do stanu pierwotnego. Dodatkowo część rzeźb ma spory ciężar i będzie trzeba sprowadzić dźwigi, aby móc je przenieść i poddać naprawie.

Najbardziej ucierpiał cykl rzeźb pt. Muzykanci i rzeźba pt. Kompozycja kosmiczna. Kamienne elementy prac zostały rozbite, a metalowe - połamane. Teraz rodzinę Bronisława Chromego czeka dużo skomplikowanej pracy - szukanie nowych kamieni czy spawanie.

Jak dowiedziała się reporterka Radia Kraków od córki rzeźbiarza, Grażyny Chromy, sprawcami jest dwóch mężczyzn, których zarejestrowały kamery monitoringu.

To co wydarzyło się w Parku Decjusza oburzyło okolicznych mieszkańców. Nie mogą uwierzyć w to, co się stało i uważają, że chuligani, którzy zdewastowali rzeźby, powinni zostać bardzo surowo ukarani.

Wydarzenie odbiło się także echem w środowisku historyków sztuki.: " Wszyscy przyzwyczailiśmy się do prac Bronisława Chromego, do tych owiec pasących się przed Uniwersytetem Rolniczym, czy na Cmentarzu Rakowickim. To bardzo piękne, proste, bezpretensjonalne dzieła" - mówi doktor Anna Król.

Policja wczoraj do późnych godzin nocnych prowadziła oględziny zniszczonych prac: "Zostały przewrócone, elementy poodrywane, pokrzywione. Szukamy sprawców" - mówi Anna Zbroja-Zagórska z małopolskiej policji.

Ustalenie sprawców nie powinno być trudne - twierdzi Grażyna Chromy. Nie bali się bowiem czujnego oka kamer monitoringu: "jeden siedzi i czeka, drugi się mocuje. Nie udało się, to poszli zniszczyć co innego. Widzimy dwóch mężczyzn, którzy z wielką radością dewastują, Podchodzili od jednej do drugiej i sprawdzali co da się zniszczyć, Jak się nie dało, to szli do następnej."

Sprawców miały także zarejestrować kamery monitoringu miejskiego, bo po drugiej stronie parku uszkodzili dodatkowo... pięć latarni. Za wybryk mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

 

Zniszczone rzeźby Bronisława Chromego to ekspozycja, która od 25 lat zdobiła Park Decjusza - w okolicy galerii autorskiej rzeźby Bronisława Chromego. Autor między innymi słynnego pomnika Psa Dżoka na krakowskim Bulwarze Czerwieńskim czy fontanny "Grajków" na placu Wolnica sam negocjował z miastem ustawienie swoich prac w parku.

Dziś rodzina zastanawia się, czy nie schować reszty ekspozycji przed oczami odwiedzających.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Martyna Masztalerz/ko)

12%
88%