- A
- A
- A
Na Wawelu otwarto wystawę o historii polskiej policji
Działaniom Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa - polskiej konspiracyjnej formacji policyjnej w czasie II wojny światowej - poświęcona jest wystawa otwarta we wtorek na Wzgórzu Wawelskim.Wielu funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa równolegle pełniło służbę w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, za co w czasie okupacji i tuż po wojnie byli oni represjonowali i szykanowani. Jak podkreślają autorzy ekspozycji, jej celem jest pokazanie prawdziwego obrazu służby policjantów, którzy działając w podziemiu z narażeniem własnego życia, infiltrowali niemiecki aparat bezpieczeństwa i pomagali Polakom np. ostrzegając i ukrywając osoby zagrożone aresztowaniem czy wywózką na roboty przymusowe.
"Główny cel tej wystawy to pokazanie, że podczas niemieckiej okupacji ci oficerowie i funkcjonariusze Policji Państwowej, których nie wymordowano, działali i, mimo że przymuszono ich do wstąpienia do szeregów Policji Generalnej Guberni, tworzyli struktury podziemnego państwa" - mówił Małopolski Komendant Wojewódzki Policji insp. Roman Kuster. Podkreślił, że wystawa odbywa się na Wawelu – w miejscu szczególnie ważnym w dziejach Polski.
Nadkom. Krzysztof Musielak dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP podkreślił, że trudno mówić o stuleciu policji, pomijając okresy trudne, a jednym z nich był czas niemieckiej okupacji. "Ledwie ucichły działa września 1939 roku, kiedy zaczęto myśleć o tym, jak bronić obywateli skazanych na okupację" – mówił nadkom. Musielak opisując tworzenie i sposób działania konspiracyjnych, policyjnych struktur.
"Dziś mówiąc o Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa, mówimy o ludziach, którzy nie szczędząc własnej krwi, ratowali życie nie tylko osób związanych z czynną konspiracją, ale też wszystkich tych, których niemiecka machina wojenna chciała wykorzystać do swoich celów. Oni obronili honor polskiego policjanta" – podkreślił nadkom. Musielak.
W otwarciu wystawy uczestniczyła Anna Sikora – córka Franciszka Banasia, przedwojennego policjanta, który pomagał Żydom z krakowskiego getta, m.in. wystawiając dla nich fałszywe dokumenty, dostarczając leki i żywność, przeprowadzając uciekinierów na aryjską stronę. W 1981 r. uhonorowano go medalem i tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. "Historia policji II RP od 1939 do 1945 roku napisana jest ich krwią, łzami ich żon i dzieci. Część ich pamięci!" – mówiła Anna Sikora.
Wystawa będzie prezentowana w Krakowie do połowy października.
Ekspozycję "Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach" - przygotowało Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Archiwum Akt Nowych.
PAP/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:05
Kalkulator pomp ciepła - dobierz moc i porównaj ceny
-
18:27
Groźny wypadek w Tarnowie. Mężczyzna został potrącony przez pociąg
-
17:38
Czekają na boisko, na razie mają ładną trybunę. Gdzie reszta stadionu w Mościcach?
-
17:21
Prezydent Miszalski o wpływach z SCT: Kraków wykonuje kolejny gest wobec całej Małopolski
-
16:28
Brawo Iga! Polka po raz pierwszy w karierze w półfinale Wimbledonu
-
15:22
Policja apeluje o pomoc w identyfikacji mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w 2023 roku
-
15:17
Zamiast mieszkań, zielona trawka. W Dąbrowie Tarnowskiej czekają na budowę bloku w ramach SIM
-
14:40
Nasza redakcyjna koleżanka, Barbara Stępniak-Wilk, z nominacją do nagrody Mistrz Mowy Polskiej
-
14:34
Książka jak plaster na duszę. „Wnuczka antykwariusza" – opowieść, która buduje mosty między pokoleniami
-
14:19
Architektura wobec wyzwań zmieniającego się klimatu
-
13:40
Terapeutyczny lakier do paznokci. Innowacyjne badania naukowców z Politechniki Krakowskiej
-
13:10
Prof. Jacek Purchla: „Fundamentem naszej cywilizacji jest samorząd terytorialny”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze