|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Na Wawelu otwarto wystawę o historii polskiej policji

Działaniom Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa - polskiej konspiracyjnej formacji policyjnej w czasie II wojny światowej - poświęcona jest wystawa otwarta we wtorek na Wzgórzu Wawelskim.

Fot. Marek Lasyk

Wielu funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa równolegle pełniło służbę w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, za co w czasie okupacji i tuż po wojnie byli oni represjonowali i szykanowani. Jak podkreślają autorzy ekspozycji, jej celem jest pokazanie prawdziwego obrazu służby policjantów, którzy działając w podziemiu z narażeniem własnego życia, infiltrowali niemiecki aparat bezpieczeństwa i pomagali Polakom np. ostrzegając i ukrywając osoby zagrożone aresztowaniem czy wywózką na roboty przymusowe.

"Główny cel tej wystawy to pokazanie, że podczas niemieckiej okupacji ci oficerowie i funkcjonariusze Policji Państwowej, których nie wymordowano, działali i, mimo że przymuszono ich do wstąpienia do szeregów Policji Generalnej Guberni, tworzyli struktury podziemnego państwa" - mówił Małopolski Komendant Wojewódzki Policji insp. Roman Kuster. Podkreślił, że wystawa odbywa się na Wawelu – w miejscu szczególnie ważnym w dziejach Polski.

Nadkom. Krzysztof Musielak dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP podkreślił, że trudno mówić o stuleciu policji, pomijając okresy trudne, a jednym z nich był czas niemieckiej okupacji. "Ledwie ucichły działa września 1939 roku, kiedy zaczęto myśleć o tym, jak bronić obywateli skazanych na okupację" – mówił nadkom. Musielak opisując tworzenie i sposób działania konspiracyjnych, policyjnych struktur.

"Dziś mówiąc o Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa, mówimy o ludziach, którzy nie szczędząc własnej krwi, ratowali życie nie tylko osób związanych z czynną konspiracją, ale też wszystkich tych, których niemiecka machina wojenna chciała wykorzystać do swoich celów. Oni obronili honor polskiego policjanta" – podkreślił nadkom. Musielak.

W otwarciu wystawy uczestniczyła Anna Sikora – córka Franciszka Banasia, przedwojennego policjanta, który pomagał Żydom z krakowskiego getta, m.in. wystawiając dla nich fałszywe dokumenty, dostarczając leki i żywność, przeprowadzając uciekinierów na aryjską stronę. W 1981 r. uhonorowano go medalem i tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. "Historia policji II RP od 1939 do 1945 roku napisana jest ich krwią, łzami ich żon i dzieci. Część ich pamięci!" – mówiła Anna Sikora.

Wystawa będzie prezentowana w Krakowie do połowy października.

Ekspozycję "Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach" - przygotowało Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Archiwum Akt Nowych.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

100%
0%