|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kosiniak-Kamysz i krakowscy artyści zaapelowali o pomoc do rządu

Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządu o podanie terminu czwartego etapu odmrażania gospodarki, w którym znalazła się kultura. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił dziś w Krakowie o konieczności nakreślenia planu realnego powrotu do działalności artystycznej.

Posłuchaj, co mówią Elżbieta Bińczycka i Andrzej Zieliński

Fot. Marek Lasyk

W ocenie szefa ludowców, wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powinna rozpocząć rozmowy z przedstawicielami instytucji kultury, branży eventowej, obiektów, w których odbywały się wydarzenia kulturalne.

„Oczekujemy natychmiastowych rozmów ze środowiskiem kultury; nie tylko pięknych słów i haseł, ale realnej pomocy, nakreślenia realnego planu powrotu do działalności artystycznej, pomocy artystom” – apelował kandydat na prezydenta, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślając, że państwo jest zobowiązane do wspierania kultury, bez której – jak mówił – nie ma tożsamości narodowej.

Kosiniak-Kamysz oczekuje także odpowiedzi od rządu, kiedy dojdzie do czwartego etapu odmrażania gospodarki i kiedy będzie możliwość organizowania imprez masowych.

Jak podkreślił, okres wiosenny i letni był tym czasem, kiedy artyści, dzięki udziałowi w licznych festiwalach i innych wydarzeniach kulturalnych, mogli zarobić - czasami na cały rok.

Szef PSL skrytykował także przekazanie 2 mld zł dla mediów publicznych. "Jeżeli 2 mld zł trafiło do TVP, to myślę, że jedynym przyzwoitym zachowaniem byłoby nie przekazywanie ich na propagandę, tylko dla artystów” - ocenił. Według prezesa ludowców „najlepiej byłoby oddać telewizję w ręce ludzi kultury”.

Podczas sobotniej konferencji prasowej szefowi ludowców towarzyszyli przedstawiciele krakowskiego środowiska artystycznego. Apelowali oni do rządu o wsparcie finansowe, o rozwiązania prawne, dzięki którym mogliby utrzymać swoje rodziny.

Dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek poinformował, że teatr jest „w dramatycznej sytuacji” i nie wiadomo, czy jego pracownicy otrzymają w czerwcu pensje. Dyrektor wyraził obawę, że po odmrożeniu gospodarki instytucje kultury dotknie „gangrena”. Jak ocenił, samorządowe instytucje kultury przy obecnych rozwiązaniach prawnych nie mają finansowania i „nie mogą długo trwać”. Zaznaczył m.in., że nie ma kompensacji z utraty wpływów ze sprzedaży biletów.

Przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów i teatrolog Elżbieta Bińczycka zaapelował do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o pomoc dla ludzi kultury, którzy - jak relacjonowała - mówią jej, że w dobie epidemii „jest bardzo źle i państwo nie stanęło na wysokości zadania”. Zwróciła uwagę m.in. na „rodziny artystyczne”, w których dwoje rodziców utrzymywało się z działalności artystycznej, a teraz zostali bez środków do życia. Według niej w Polsce ok. 350 tys. osób pracuje w sektorze kultury, która stanowi duży wkład w PKB.

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/PAP/jgk)

70%
30%