Wtorek, 1 października 2019, 11:09
Fot. Bartłomiej Bujas
Jedyny na świecie #tomograf pozytonowo-emysyjny oparty na plastiku #polimery zespołu prof. @JagiellonskiUni Pawła Moskala zbada nie tylko, gdzie i jak metabolizowany jest radioizotop, ale także czy badany nowotwór jest złośliwy. #PET #radiooncology #radiotherapy w @RadioKrakow pic.twitter.com/7HhMQF8DqD
— Joanna Gąska (@joanna_gaska) October 1, 2019
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli tomograf określający stopień nowotworu. Po 10 latach urządzenie jest na dobrej drodze, by już wkrótce diagnozować pacjentów w szpitalach.
„Urządzenie działa w ten sposób, że pacjentowi podaje się substancję, która emituje promieniowanie. To najczęściej jest cukier, glukoza, której jeden z atomów jest promieniotwórczy. Po podaniu tej substancji, ona jest metabolizowana przez organizm, ale jednocześnie emituje promieniowanie. Urządzenie jest w stanie zmierzyć to promieniowanie, a potem, dzięki różnym procedurom informatycznym, można odtworzyć obraz, który pokaże gdzie ta glukoza się zgromadziła” - wyjaśnia prof. Paweł Moskal. „Będzie możliwość określenia dodatkowych parametrów, analogicznych do tych, które uzyskuje się dzięki badaniom histopatologicznym, po biopsji” - dodaje kierownik projektu.
Tomograf będzie mógł być stosowany w diagnostyce chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia.
Fot. Bartłomiej Bujas
Jak przyznaje prof. Paweł Moskal niewątpliwym atutem urządzenia są jego rozmiary. „Jest lekki, mały, można nim wykonać obrazy miejsc, w których są chore tkanki, ale także mówią o ich stopniu złośliwości” - mówi.
Badanie wykonane przez tomograf jest przedkliniczne. „To już badanie in vitro. Tkanka jest pobrana od pacjenta, umieszczona w komorze. Na podstawie wykonanej analizy jesteśmy w stanie porównać właściwości tkanki chorej i zdrowej. I stąd pomysł, by wykorzystać technologię do, można powiedzieć, wirtualnej biopsji” - mówi prof. Ewa Stępień - kierownik Zakładu Fizyki Medycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Badania tym tomografem nie są obciążone żadnym ryzykiem, a lekarzom mogą w niektórych przypadkach wiele powiedzieć. Urządzenie ma teraz wielką szanse, by już wkrótce dokładnie diagnozować pacjentów. Jak dodaje prof. Ewa Stępień – naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zależy na jak najwcześniejszym rozpoczęciu badań na pacjentach i liczą, że jest to kwestia nadchodzących miesięcy. „Konkurencja nie śpi” - mówi prof. Ewa Stępień w rozmowie z Radiem Kraków.
(Bartłomiej Bujas/ew)
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.