|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jest szansa, że przełomowy wynalazek naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wkrótce trafi do szpitali

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stworzyli nowoczesny tomograf. Jest niewielkich rozmiarów i waży niecałe 50 kilogramów. Umożliwia zbadanie nowotworów w całym ciele i bez wykonywania biopsji - określa stopień ich złośliwości. To przełomowy wynalazek.

Posłuchaj materiału Bartłomieja Bujasa

Fot. Bartłomiej Bujas

 

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli tomograf określający stopień nowotworu. Po 10 latach urządzenie jest na dobrej drodze, by już wkrótce diagnozować pacjentów w szpitalach.

„Urządzenie działa w ten sposób, że pacjentowi podaje się substancję, która emituje promieniowanie. To najczęściej jest cukier, glukoza, której jeden z atomów jest promieniotwórczy. Po podaniu tej substancji, ona jest metabolizowana przez organizm, ale jednocześnie emituje promieniowanie. Urządzenie jest w stanie zmierzyć to promieniowanie, a potem, dzięki różnym procedurom informatycznym, można odtworzyć obraz, który pokaże gdzie ta glukoza się zgromadziła” - wyjaśnia prof. Paweł Moskal. „Będzie możliwość określenia dodatkowych parametrów, analogicznych do tych, które uzyskuje się dzięki badaniom histopatologicznym, po biopsji” - dodaje kierownik projektu.

Tomograf będzie mógł być stosowany w diagnostyce chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia.

Fot. Bartłomiej Bujas

Jak przyznaje prof. Paweł Moskal niewątpliwym atutem urządzenia są jego rozmiary. „Jest lekki, mały, można nim wykonać obrazy miejsc, w których są chore tkanki, ale także mówią o ich stopniu złośliwości” - mówi.

Badanie wykonane przez tomograf jest przedkliniczne. „To już badanie in vitro. Tkanka jest pobrana od pacjenta, umieszczona w komorze. Na podstawie wykonanej analizy jesteśmy w stanie porównać właściwości tkanki chorej i zdrowej. I stąd pomysł, by wykorzystać technologię do, można powiedzieć, wirtualnej biopsji” - mówi prof. Ewa Stępień - kierownik Zakładu Fizyki Medycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Badania tym tomografem nie są obciążone żadnym ryzykiem, a lekarzom mogą w niektórych przypadkach wiele powiedzieć. Urządzenie ma teraz wielką szanse, by już wkrótce dokładnie diagnozować pacjentów. Jak dodaje prof. Ewa Stępień – naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zależy na jak najwcześniejszym rozpoczęciu badań na pacjentach i liczą, że jest to kwestia nadchodzących miesięcy. „Konkurencja nie śpi” - mówi prof. Ewa Stępień w rozmowie z Radiem Kraków.


 

 

(Bartłomiej Bujas/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

100%
0%