|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Historia jak z filmu. Po latach zaginione fotografie wróciły do rodziny

To wzruszająca historia o odnalezieniu na drugim końcu Polski, cennych pamiątek, należących do rodziny z Krakowa. Chodzi o albumy z archiwalnymi fotografiami rodzinnymi, które trafiły... na śmietnik. W tym, by zdjęcia znalazły się w rękach krewnych – pomogła krakowska fundacja „Twoje Korzenie w Polsce”, która pomaga ludziom szukającym swoich przodków.

posłuchaj materiału Dominiki Kossakowskiej

fot z fb - Moje Korzenie w Polsce

Ta historia zaczyna się w Gdyni… Założycielki stowarzyszenia „Twoje Korzenie w Polsce” prowadziły tam warsztaty. Okazało się, że jedna z uczestniczek znalazła dwa albumy pełne pięknych, starych rodzinnych zdjęć, które ktoś wyrzucił na śmietnik na jej osiedlu w Gdyni. Nie wiedziała co z tym zrobić, bo nie udało jej się znaleźć osoby, która albumy wyrzuciła. Poszła więc na warsztaty i poprosiła o pomoc - mówi Karolina Szlęzak ze stowarzyszenia „Twoje Korzenie w Polsce”.

Albumy pojechały do Krakowa. Pani Karolina i pani Kinga udostępniły wybrane fotografie w mediach społecznościowych. I tak... po nitce do kłębka.

Było ogromne poruszenie, bardzo dużo osób udostępniło informacje, próbowało rozszyfrować postacie i podpisy z albumu. Po dwóch tygodniach zgłosił się pan, który twierdził, że zna osoby ze zdjęć, wiedział też, kto stworzył album, miał także kontakt z osobami, które są emocjonalnie związane ze zdjęciami - mówi Kinga Urbańska. Zdjęcia udostępnione w sieci spotkały się z reakcją blisko 30 tys. osób.

Okazało się, że pamiątki należą do rodziny z Krakowa. Przodkowie tej rodziny prowadzili zakład fotograficzny na Pomorzu.

Pierwsze co zobaczyłem, to piękne zdjęcie mojej całej rodziny - nasi dziadkowie Jadwiga i Stanisław, którzy w Wejherowie prowadzili zakład fotograficzny, nasi rodzice - Zenon i Irena, oraz siostra ojca Barbara - mówi Tomasz Nowakowski..

Powinniśmy sobie uświadomić prostą rzecz, że możemy stracić wszystko - majątek, pieniądze, ale zdjęcia ocalajmy. Patrzę na fotografię z niesłychaną nostalgią, bo jestem na niej jedyny, który żyje i ze wzruszeniem widzę, jaka moja mama była piękna - mówi Andrzej Nowakowski.


Albumy wykonała prawdopodobnie babcia braci Nowakowskich. Być może na zamówienie kogoś z rodziny.


Ta historia pokazuje, że warto być wrażliwym na pamiątki z przeszłości… Ale, co ważne... Po 70 czy 100 latach one nie mają dla ludzi wartości, jeśli nie wiadomo, kto na nich jest, kiedy zostały zrobione i gdzie, więc warto podpisywać zdjęcia - mówią założycielki stowarzyszenia „Twoje Korzenie w Polsce”.
 
Poszukiwanie przodków staje się obecnie coraz bardziej popularne. Ułatwia je obecność na rynku wyspecjalizowanych firm, zatrudniających archiwistów. Powstały też specjalne portale internetowe, na których można stworzyć swoje drzewo genealogiczne.

 

Dominika Kossakowska/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

100%
0%