|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dotykowa książka dla niewidomych – niezwykła inicjatywa uczniów II LO w Krakowie

Ola, Marta, Piotrek, Julka, Mateusz i Piotrek - to grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Właśnie prowadzą zbiórkę pieniędzy na wydanie niezwykłych książeczek - dla osób niewidomych, ale z obrazkami dotykowymi. Te są wyjątkowo rzadkie. Są bardzo drogie, dlatego większość książek dla osób niewidomych - także dla dzieci - nie posiada obrazków, a jedynie tekst napisany alfabetem Braille'a.

Posłuchaj materiału Katarzyny Jabłońskiej

Fot. "100 na start"

„Są już wydrukowane prototypy, potrzeba tylko pieniędzy” - mówią w rozmowie z Radiem Kraków uczniowie II LO. Inicjatorzy wydania książki przyznają, że nie wyobrażają sobie książeczek dla dzieci… bez obrazków. „Dziecko powinno mieć dostęp do książeczek z obrazkami. Obecnie książki te mają tylko tekst pisany alfabetem Braille’a. A my stwierdziliśmy, że do tekstu powinna być ilustracja. Więc jeżeli mamy tekst o kropce wędrującej po kartce, to też mamy na obrazku. Co więcej, tekst ułożony jest takimi słowami, które najlepiej odzwierciedlą przedmiot, o jakim jest mowa, na przykład to, że jest on kanciasty” - dodają.

Ilustracje w tych książeczkach są wypukłe, mają różne faktury. Są też kolorowe. Chodzi o to, by z wydawnictwa skorzystać mogły również dzieci słabowidzące. Nikola, uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej przyznaje, że korzysta głównie z podręczników. „Takich książek z obrazkami mamy bardzo mało” - mówi reporterce Radia Kraków. „Nasi podopieczni tak samo korzystają z obrazków jak dzieci widzące. Obrazek w książce to nie tylko rozrywka dla dzieci, ale i informacja o świecie. Co więcej, tutaj nowością są rysunki abstrakcyjne. Dotychczas nie było ich w książkach” - dodają Magdalena Gatlik i Katarzyna Kasprzyk, nauczycielki z ośrodka przy ul. Tynieckiej. „Na tym polega cały problem, że możemy dziecku opisać, jak coś wygląda. Reszta leży już w gestii wyobraźni. Dlatego tak bardzo pomocne są te ilustracje” - podkreślają.

Dyrektor ośrodka mówi, że w swoich zasobach nie mają w ogóle tego typu książek. Są one bowiem bardzo drogie. „Dlatego każda taka inicjatywa jest niemal na wagę złota” - zaznacza.

Na wydanie stu książek potrzeba ponad 30 tysięcy złotych. Te zostaną wydrukowane specjalną technologią wielokrotnego nakładania farby. Później trafią do 10 instytucji na terenie całej Polski pracujących z osobami niewidomymi - np. do Łódzkiej Biblioteki.

 

 

(Katarzyna Jabłońska/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

100%
0%