|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czym oddychamy w Świątnikach Górnych?

Czym oddychają mieszkańcy okolic Krakowa? W ramach akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego ustawiliśmy pyłomierze w trzech miejscowościach krakowskiego obwarzanka - Niepołomicach, Świątnikach Górnych i Liszkach. Jak oddycha się w Świątnikach? To dziś będziemy sprawdzać w Radiu Kraków.

Posłuchaj, co mówią mieszkańcy

fot: Tomasz Bździkot

W Świątnikach Górnych wciąż do wymiany zostało ponad 1200 pieców. Do tej pory, przez trzy lata, udało się w wymienić około 230 kotłów. Jak przyznaje Małgorzata Duży, burmistrz Świątnik Górnych, w kasie gminnej na dotacje dla mieszkańców pozostało jeszcze prawie półtora miliona złotych. "Możemy w ten sposób wymienić ok. 200 pieców. Będziemy szukać innych programów i dotacji, by pomóc w tych działaniach mieszkańcom" - mówi burmistrz.

Najgorsze powietrze w  Świątnikach jest wieczorem - wtedy kiedy mieszkańcy zaczynają palić w piecach. "Bywa różnie. Jak robi się zimno, zwłaszcza w weekendy, czuć w powietrzu czym się pali. A jak zaczyna się też okres zimowy, to liczba worków ze śmieciami wystawianych pod domami - ubywa" - zwraca uwagę jedna z mieszkanek w rozmowie z reporterem Radia Kraków. "Musimy wymieniać piece i koniec. Ja to zrobiłam w zeszłym roku jak tylko ruszyły dotacje" - usłyszał nasz reporter.

Program gminny jest realizowany do końca 2021 roku i na wymianę pieca można otrzymać siedem tysięcy złotych. Równolegle jednak, jak przypomina Aleksandra Piegza, ekodoradca w gminie Świątniki Górne, można skorzystać także z innych środków. "Istnieje też program Czyste Powietrze, który na razie koordynowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiskowe w Krakowie, ale żeby uzyskać informacje na ten temat można także skierować się do mnie" - zachęcą ekodoradca.

Warto skorzystać z wszelkiej możliwej pomocy, bo przypomnijmy, uchwała antysmogowa dla Małopolski wchodzi w życie w 2022 roku. Wtedy korzystanie z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów”, będzie po prostu nielegalne.

 

SPRAWDŹ WYNIKI POMIARÓW

 

Pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego działają do 15 listopada też w Niepołomicach i Liszkach. Później urządzenia trafią do Zielonek, Wieliczki i Zabierzowa.

Akcję zakończą dwutygodniowe pomiary w Wielkiej Wsi, Michałowicach i Tyńcu. Na koniec samorządowcy, przedstawiciele władz województwa i działacze Polskiego Alarmu Smogowego spotkają się i wezmą udział w spólnej debacie nad tym jak idzie walka o czyste powietrze. 

 

SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ!

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ko)

 

 

Organizatorzy akcji:

 

Partner główny:

 

 

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Liszki, Świątniki Górne, Niepołomice, Zielonki, Wieliczka, Zabierzów, Wielka Wieś, Michałowice oraz Gminą Miejska Kraków.

 

91%
9%