|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co z okrąglakiem w Parku Jordana?

Okrągły pawilon w krakowskim Parku Jordana po 25 latach wróci w ręce miasta. Urzędnicy planują gruntowny remont budynku i znalezienie nowego najemcy. W sprawę włączają się aktywiści miejscy, którzy chcą, aby tak zwaną Jordanówkę przekazać organizacji, która poprowadzi tam zajęcia edukacyjne i kulturalne dla dzieci. Uważają, że Towarzystwo Parku imienia doktora Henryka Jordana, które od ćwierćwiecza gospodaruje budynkiem, nie robi tego we właściwy sposób.

fot: Kuba Niziński

Po tym jak miasto formalnie przejmie budynek, urzędnicy chcą zbadać jego stan i na tej podstawie zdecydują, w jaki sposób go wyremontować i przebudować. "Jest w stanie marnym. Jak zakończy się ta wyjątkowo długa umowa, chcemy wyremontować budynek. To podstawa. Nikt nie wyobraża sobie, żeby tam nie było kawiarni. Jednak nie wyobrażam sobie, żeby Jordanówka nie służyła idei, która przyświecała od początku Jordanowi zakładającego park. Chodzi o młodzież, dzieci i rozwój przez ruch" - mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, który ma zająć się tą inwestycją.

Jedna z koncepcji remontu zakłada przywrócenie Jordanówce pierwotnego kształtu, czyli budynku z zadaszeniem, na podobieństwo tego, który spłonął w pożarze. "Pierwsze co zrobimy to ekspertyzy - jaki jest stan, co należy zrobić, jak doprowadzić ją do stanu używalności. Potem będziemy rozmawiać o formie tego z mieszkańcami. Pamiętajmy jednak, że pewne pomysły będą musiały zostać zaakceptowane przez konserwatora zabytków" - dodaje Kempf.

Swój pomysł na zagospodarowanie tego miejsca wysuwają także miejscy aktywiści. Jak mówi Natalia Nazim, w ciągu ostatnich 25 lat budynek nie służył ani mieszkańcom, ani miastu. Towarzystwo Parku Jordana, które dzierżawiło Jordanówkę, rocznie płaciło za niego nieco ponad 3 tysiące złotych, prowadząc tam kawiarnię.

- Miasto nie zarabia na obiekcie, obiekt podupada, mieszkańcy nie czerpią z niego korzyści. Może warto po 25 latach przywrócić świetność Jordanówce? Chcemy, żeby ten park był piękny. Co stoi na przeszkodzie, żeby tam organizować zajęcia kulturalne dla młodzieży - mówi.

Towarzystwo Parku imienia Henryka Jordana nie kryje niezadowolenia z tego, że magistrat planuje poszukać nowego najemcy. Przedstawiciele organizacji nie chcieli jednak komentować tej sprawy.

Warto wspomnieć, że historia początkowo drewnianego, okrągłego pawilonu przy bramie od strony alei 3 Maja sięga drugiej połowy XIX wieku. Jak mówi krakowianista Michał Kozioł, wtedy w budynku mieściła się... mleczarnia. "Wznosząc budynki w parku Jordana, z których niewiele zostało do dzisiaj, pomyślano także o mleczarni. Drewniany, okrągły budynek powstał przy wejściu od alei 3 Maja. On służył nie tylko spacerowiczom, ale tej młodzieży, która po zażyciu ruchu, mogła pokrzepić się szklanką świeżego, zdrowego mleka, co gwarantowała pierwsza osoba dzierżawiąca ten pawilon. To był rok 1889. Dawne czasy" - opowiada.

Obecna konstrukcja powstała pod koniec lat 60. ubiegłego wieku i potrzebuje gruntownego remontu.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

70%
30%