|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Bagatela szuka nowego dyrektora

W Teatrze Bagatela w Krakowie odbyło się spotkanie zespołu artystycznego z pierwszymi kandydatami na dyrektora placówki. Miało ono charakter nieformalny, ponieważ procedura odwołania Henryka Jacka S. jeszcze trwa. S., przypomnijmy, na początku stycznia postawiono zarzuty nakłaniania do innej czynności seksualnej oraz łamania praw pracowniczych.

Posłuchaj, co mówi Anna Rokita, aktorka Bagateli

Fot. Marek Lasyk

W poniedziałek przy Karmelickiej pojawili się menadżer Kamil Retkiewicz i reżyser Jakub Porcari. Retkiewicz przez blisko cztery lata związany był z Teatrem Nowym w Łodzi, gdzie pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ds. administracji. Z kolei Jakub Porcari przez trzy lata był dyrektorem artystycznym Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Duet nie przygotował jeszcze konkretnej propozycji dla Teatru, a samo spotkanie służyło zapoznaniu z oczekiwaniami aktorów.

"Atmosfera była przyjazna. Nawet jeśli rozmawialiśmy o trudnych tematach, mieliśmy świadomość, że po jednej i drugiej stronie jest świadomość znaczenia tej instytucji i tego, że nie można na pewno zmarnować też ogromnej widowni i tego, co jest dobre w tym teatrze, bo jest fantastyczny zespół, 613 spektakli w 2019 roku i prawie 150-tysięczna widownia" - podkreśla Karol Retkiewicz.

Oszczędny w słowach był także Jakub Porcari, który podkreślił, że nie jest jeszcze przesądzone, czy rzeczywiście staną do konkursu. Najpierw konieczne jest bowiem jego ogłoszenie - zaznacza reżyser.

"Najpierw zobaczmy, jakie będą warunki i czy my je spełniamy. Jasno też powiedzieliśmy, że jeżeli zespół będzie chciał, żebyśmy wystartowali, to wystartujemy. Jeżeli zespół będzie miał innego kandydata, to my w ogóle nie wystartujemy, ponieważ nie ma powodu, żeby wejść do instytucji, w której jest się niemile widzianym" - mówi Porcari.

Zespół ma w planach spotkania z kolejnymi osobami, które widziałby w roli dyrektora. Pod uwagę brani są Łukasz Czuj i Agnieszka Korytkowska, a także Giovanny Castellanos.

Jak podkreśla Anna Rokita, aktorka i przedstawicielska jednego ze związków zawodowych działających przy Teatrze Bagatela - zespół chce demokratycznie wytypować własnego kandydata na dyrektora.

"Mamy grupę stworzoną na Messengerze, więc tam rozmawiamy na temat osób, które mogłyby być zainteresowane i gdy takie nazwisko pada, robimy jakieś wstępne głosowanie, czy chcemy zaprosić taką osobę. Pytamy, czy ta osoba jest zainteresowana faktycznie byciem u nas dyrektorem" - tłumaczy Rokita.

Procedura odwołania dyrektora Henryka Jacka S. jest w toku i potrwa jeszcze co najmniej kilka dni - mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

"Myśmy wysłali takie pismo, opinię, między innymi do związków zawodowych, stowarzyszenia dyrektorów. W tej chwili jest tak, ze mamy jedną taka opinie. Ona przyszła w ostatni piątek. Czekamy na pozostałe opinie, potem przejrzymy, co tam jest i będą przygotowane dokumenty do odwołania dyrektora z pełnionej funkcji" - mówi Nowak.

Jak do tego czasu będzie funkcjonował teatr? Zespół gra według założonego harmonogramu i pracuje nad nowymi premierami. Powoli emocje po skandalu opadają i atmosfera nie jest już tak bardzo napięta, twierdzi Anna Rokita.

"Te początki, jak zaczęliśmy się dowiadywać - jedni z prasy, drudzy od kolegów, koleżanek - wcześniej wiedzieliśmy, że jest problem... Myślę, że już teraz jest troszeczkę spokojniej, na pewno już zaczynamy funkcjonować w normalnym trybie - są próby, są spektakle, gramy, widz przychodzi. Nie ma już tej gorączki, która wtedy panowała. Natomiast czekamy z niecierpliwością, aż to wszystko się wyklaruje, ponieważ potrzebujemy kogoś, kto będzie u sterów i chcemy dokonać mądrego wyboru i chcielibyśmy, żeby miasto nam na pewno pomogło w tym wyborze" - relacjonuje aktorka.

Obowiązki dyrektora Teatru Bagatela pełni obecnie Renata Derejczyk, zajmująca się wcześniej sprawami organizacyjnymi i literackimi Bagateli. Derejczyk nie podjęła jeszcze decyzji, czy stanie do konkursu.

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/łk)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

60%
40%