|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ma powstać zespół do walki z przestępczością przeciwko środowisku

Trwają prace nad sformowaniem zespołu do walki z przestępczością przeciwko środowisku, którego celem będzie zwiększanie skuteczności działań służb w tym obszarze - zdradził wiceminister klimatu Jacek Ozdoba w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej w Nowym Sączu, zorganizowanej w związku z rozbiciem grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem odpadów. Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu ujawniła szczegóły dotyczące składowania niebezpiecznych odpadów na terenie byłej rafinerii w Gorlicach. W tej sprawie do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom.

Posłuchaj, co mówi Leszek Karp z prokuratury w Nowym Sączu

Fot. Piotr Sekuła - Gorlice.tv

Po ujawnieniu nielegalnego gromadzenia odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych na terenie byłej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na spółkę odpowiedzialną za nielegalny proceder administracyjną karę pieniężną w wysokości niemal pół miliona zł oraz wydał decyzję wstrzymującą jej działalność.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy sukcesywnie przyjmowali od ustalonych podmiotów gospodarczych odpady i substancje chemiczne, pozorując ich przekazywanie podmiotom pełniącym jedynie funkcję tzw. "słupów". Ponadto transportowali oni odpady i substancje chemiczne niezgodnie z ich przeznaczaniem wynikającym z dokumentów przewozowych. Następnie składowali je na terenie byłej rafinerii nafty w Gorlicach. Jak mówi Leszek Karp z prokuratury w Nowym Sączu, niebezpieczne odpady składowane były w skandalicznych warunkach. Zagrażały zdrowiu ludzi, zwierząt oraz stwarzały realne zagrożenie skażenia środowiska: Te odpady były składowane na terenie rafinerii w zbiornikach wielkogabarytowych - to element infrastruktury rafinerii, ale też w dołach mazutowych, a nawet w specjalnie wykopanych w dołach ziemnych. Odpady w większości były niebezpieczne, o właściwościach drażniących, duszących, parzących, trujących, powodujących różne choroby, rakotwórcze i oczywiście toksyczne dla środowiska.

Na terenie rafinerii łącznie złożono ponad 5 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów 116 różnych kategorii. Na tym procederze szajka zarobiła 2 miliony 800 tysięcy złotych.

„Sprawa z Gorlic to przykład doskonałej współpracy pomiędzy służbami w walce z przestępczością środowiskową. Dziękuję zarówno Prokuraturze, jak również Inspekcji Ochrony Środowiska za sprawne działanie. Chcę jasno podkreślić, że nie ma zgody na proceder, który zagraża zdrowiu ludzi i dobrostanowi środowiska” – mówił na konferencji prasowej minister Ozdoba.

 

W gorlickim Glimarze jest trzykrotnie więcej odpadów niż szacowano

 

 

Marek Mędela/PAP/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

50%
50%