|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Łapanowie zgasło gminne oświetlenie

Łapanów w powiecie bocheńskim zgasił światło. Z powodu długów gmina musiała wyłączyć gminne latarnie. Pierwsza ciemna noc była z poniedziałku na wtorek. Jak mieszkańcy Łapanowa przyjęli tę zmianę?

fot: B. Grzankowski

W Łapanowie trudno znaleźć kogokolwiek, kto byłby zadowolony z tej sytuacji. Dominują głosy krytyki. "To będzie wszystkim przeszkadzało. Jak można chodzić po ciemku? Dla mnie śmieszne jest to, co robi gmina. Będzie trochę strach chodzić po nocy" - mówią mieszkańcy.

Gminne latarnie w Łapanowie zostały wyłączone do odwołania. Taki zapis znalazł się w nowym budżecie gminy, który został przygotowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. To jednak nie są jedyne oszczędności. Łapanów musi też wydać mniej między innymi na inwestycje drogowe i sport. Jeśli przygotowywany właśnie program naprawczy nie spełni odpowiednich wskaźników, tamtejszy urząd czekają zmiany. "Powołanie tak zwanego komisarza zarządu komisarycznego rozwiązuje organy gminy: radę i wójta. Wtedy komisarz ma maksymalnie dwa lata czasu na przeprowadzenie restrukturyzacji. Ja on by tego nie dokonał, konsekwencją jest podzielenie losu niekórych gmin z kraju, które zostały rozwiązane i przyłączone do innych gmin" - mówi wójt Łapanowa, Andrzej Śliwa.

Jak dodaje wójt, do oddania jest 27 milionów złotych zadłużenia. Do 2035 roku gmina musi też opłacić odsetki w wysokości 10 milionów złotych. Część to kredyty bankowe, ale część to też pożyczki w tak zwanych parabankach. Dlatego wójt Śliwa rozważa jeszcze jedną możliwość. "Konsultowałem się w Ministerstwie Finansów ws. pożyczki z budżetu państwa. Jest ona możliwa po pozytywnym zaopiniowaniu przez RIO programu naprawczego. Oczywiście ta pożyczka też jest nieumarzalna i oprocentowana, ale w wysokości 3%" - tłumaczy Andrzej Śliwa. 

To dużo mniej niż dotychczasowe zobowiązania.

W budżecie przygotowanym przez RIO jest jednak i podwyżka. Więcej pieniędzy zostanie przeznaczone na oświatę. Czy te zmiany uratują gminę przed bankructwem? Zdecydują o tym najbliższe miesiące. 

Z powodu zmian w budżecie zagrożona jest budowa mostu na rzece Stradomce, na którą gmina otrzymała kilkumilionowe dofinansowanie. Łapanów musi jednak zapewnić wkład własny, na który w tej chwili go nie stać. Według szacunków urzędu gminy, z powodu długów Łapanów musi na trzy lata wstrzymać się z inwestycjami, by wyjść na prostą.

 

 

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ko)

75%
25%